Živjeti dobrotu - Predstavljanje slikovnice likovnih i literarnih radova na temu filantropije

Autor: Božena Ivankov, 8. 5. 2018.

Ujedinjenjem pet osnovnih škola: OŠ Petra Preradovića, OŠ Šime Budinića, OŠ Stanovi, OŠ Sv. Filip i Jakova te Klasične gimnazije Ivana Pavla II., nastala je predivna slikovnica 'Živjeti dobrotu'. Učenici su sa svojim mentorima pokazali kako je najvažnije biti dobar čovjek i pomoći onima kojima je pomoć potrebna. Ovaj uistinu predivan rad predstavljen je bogatim programom u prelijepom prostoru Kneževe palače. Ponosni smo što je naša škola začetnik ideje o slikovnici 'Živjeti dobrotu' koju je u zajedništvu i suradnji s ostalim školama realizirala u divan projekt. Radujemo se daljnjoj suradnji i ne zaboravimo - na prvom mjestu u životu budi dobar čovjek, poslije budi što želiš!

U predivnoj Kneževoj palači, učenica OŠ Petra Preradovića, Antonija Vanjak otvorila je svečanost i vodila kroz bogat program. Uvodnim i poticajnim riječima pozdravila je sve prisutne: učenike, autore likovnih i literarnih radova u njoj, njihove mentore, roditelje, ravnatelje, predstavnike Grada i Županije, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, Europske zaklade za filantropiju i društveni razvoj, naglasivši kako se na današnji dan slavi dobrota.

O samoj ideji i početku ovog divnog projekta te nastavku istog, ispričala je gđa. Cvjetana Plavša Matić, upraviteljica Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva koja je svim ravnateljima škola poklonila plaketu za uspomenu koja će definitivno biti jedan od ljepših ukrasa i podsjetnika na školski uspjeh.

Nakon njezinog govora učenik iz svake škole je pročitao ulomak iz svoje priče uz zanimljive točke i talentirane izvođače.

OŠ Petar Preradović predstavila se ulomkom iz priče „Dobrodošao, Emire!“ autora teksta Bartola Gulama, učenika 8.c razreda, pod mentorstvom prof. Jadranke Amanović, pročitao je David Dragaš, učenik 6.b razreda, a priču je oslikala Nia Antonini iz istoga razreda.Voditeljica programa Antonija Vanjak izvela je recitaciju: 'Hvalospjev ljubavi, nakon čega je ženski vokalni sastav Petrovke otpjevao Preradovićeve stihove „Miruj, miruj, srce moje“ pod ravnanjem prof. Višnje Klobučar, uz glas Stjepane Lukašević i violončelo za kojim je Ema Lakić.

Sljedeću školu, SV.Filip i Jakov predstavila je sama autorica priče pod naslovom Hana Vrankulj 'Dobrota se živi'. Ilustrator slikovnice je Noa Galešić, a mentorica je učiteljica Dražena Strpić, ujedno i mentorica za monolog „Glava“ Sanje Pilić koju je na simpatičan način izveo Noa Galešić.

Zatim je uslijedila i naša OŠ Stanovi koju je predstavila autorica priče 'Živjeti dobrotu', Ema Dražić, učenica 8.b razreda, a ilustrirala Paola Brnin iz istog razreda. Mentorica ovog rada je magistrica knjižničarstva Božena Ivankov koja je ujedno i začetnica ove ideje koju je u suradnji s ostalim školama i realizirala u cilju daljnjeg širenja ideje o filantropiji. Nakon pročitanog ulomka – Najljepši osjećaj na svijetu uslijedila je izvedba Dječjeg zbora OŠ Stanovi, pod ravnanjem prof. Magdalene Miočić, s pjesmom ,S tobom je život muzika'.

Sljedeći su bili jezikoslovci iz OŠ Šime Budinić. Ulomak iz literarnog zapisa pod naslovom 'Anđeli na snijegu' pročitatala je autorica teksta Ena Brkić, učenica 4.c razreda, a ilustrirala Sara Burčul iz 4.a, pod vodstvom mentorica, učiteljica Ivanke Biskup i Petre Paunović.Školu je  predstavila Lana Margaretić otpjevavši pjesmu 'Pjesma cvijeća'. Koju je također pripremila  učiteljica Ivanka Biskup. Učenica Luna Brkljača izvela je monolog  Željke Mezić, 'Ja, bubamara'.Njena je mentorica učiteljica Nina Dokoza.

Posljednja škola koja je bila dio ovih divni priča je jedina srednja škola i to Jedna od najstarijih škola na zadarskom, ali i hrvatskom tlu kojoj je moto: 'Zajedno stvarajmo bolji svijet!'. Pod mentorstvom njihove profesorice Elvire Katić učenice različitih razreda od 1. do 4., autorice su i ilustratorice priče – 'Budimo kapljica ljubavi i promijenit ćemo svijet' . Učenica 2.b razreda, ujedno i autorica ove priče Ena Nekić pročitala je ulomak, a  potom su brat i sestra Lovre i Ana Kardum na svojim violini i klavijaturama izveli skladbu Ennia Morriconea.

Nakon svih izvedbi i predstavljanja škola, ravnatelj OŠ Stanovi, Markica Marko Perić, prof., u svojstvu nakladnika slikovnice zahvalio se svim sudionicima svečanosti te naglasio kako je projekt 'Živjeti dobrotu', ne umanjujući važnost drugih projekata, uistinu nešto posebno. Na svojstven i osebujan način, poticajnim i lijepim riječima; 'Ljubav se ne govori, ona se čini! Ona je jedini lijek koji se ne dobiva na recept. Pogledajmo u sunce i sve će nam biti kristalno jasno!', ravnatelj je 'zaokružio' ovo divno druženje.

Nakon svečanosti svi prisutni su imali priliku razgledati izložbu objavljenih i neobjavljenih crteža na temu filantropije pri čemu je uslijedio nastavak druženja.

Zahvaljujemo se još jednom svima koji su sudjelovali i prisustvovali ovom divnom i hvale vrijednoj promociji! Ovdje se ne rastajemo i nije kraj jer ni dobroti kraja nema, a tako ni budućoj suradnji!

Veliko hvala od srca!

Pola Spajić, mag.informatol.