OŠ Stanovi je dobitnik nagrade za filantropiju "Dobrota nas veže i spaja"

Autor: Božena Ivankov, 5. 12. 2017.

OŠ Stanovi, zajedno s još 4 zadarske škole: OŠ Budinića, OŠ Petar Preradovića, OŠ Filip i Jakov, Klasična gimnazija Ivana Pavla II,  dobitnik je nagrade za razvoj filantropije u zajednici pod nazivom „Dobrota nas veže i spaja“ koju su osmislili učenici pet zadarskih škola koje su bile uključene u središnje događanje „Tjedna filantropije 2017“ u Zadru. Nagradu je dodijelila  Europska zaklada za filantropiju i društveni razvoj u Zagrebu 1. 12. 2017.

Na svečanoj dodjeli koja je upriličena u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici,  Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva dodijelila je 15 nagrada „Otisak srca“ u iznosu od po 10.000 kuna školama koje svoje volonterske inicijative i modele razvijaju u  osnovnim i srednjim školama na području RH, a ujedno, u suradnji s Europskom zakladom za filantropiju i društveni razvoj dodijeljena je i nagrada za zajedničku inicijativu za razvoj filantropije.

Učenicima i predstavnicima škola na svečanosti su se obratili državna tajnica u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava Majda Burić, predsjednik Upravnog odbora Nacionalne zaklade Dražen Vikić-Topić te Predsjednik Upravnog odbora Europske zaklade za filantropiju i društveni razvoj Enrique Aguada Asenjare.

Predsjednik Upravnog odbora Europske zaklade za filantropiju i društveni razvoj Enrique Aguada Asenjare rekao je kao je kako je Europska zaklada za filantropiju i društveni razvoj usmjerena njegovanju čovjekoljublja među djecom i mladima te solidarnosti i djelovanja za opće dobro u zajednicama u kojima žive. Istaknuo je i da su veliki uspjeh postigli s programom "Mladi: snaga zajednice", koji su u suradnji s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnog društva, proveli u zadnje dvije godine. Tim su programom, rekao je, mladim ljudima u pet hrvatskih gradova omogućili da pokažu i dokažu kolika je vrijednost djelovanja za općekorisne svrhe i dobrobit građana u njihovim zajednicama.
(Preuzeto s: http://magazin.hrt.hr/418268/dodijeljene-nagrade-za-volonterstvo-otisak-srca)

Zadarskim osnovnim školama "Šime Budinića", "Petar Preradović", "Sv. Filip i Jakov", "Stanovi" te Klasične gimnazije "Ivana Pavla II" uručena su priznanja za obilježavanje Europskog dana filantropije i novčana nagrada za osmišljavanje zajedničke inicijative oblikovanja slikovnice za djecu s filantropskom temom. Naime, u našim školama uočili smo potrebu poticanja učenika i njihovih roditelja na razmišljanje o filantropiji i načinima na koji bi se oni mogli uključiti u pomaganje drugima. Stoga smo odlučili prijaviti izradu slikovnice kao inicijative za Dobro (BIT) u zajednici. Slikovnicu bi napisali i ilustrirali učenici navedenih škola nakon čega će se pristupiti tehničkom i grafičkom oblikovanju slikovnice te tiskanju. Cilj ovog projekta je izrada slikovnice odnosno pisanje priča o dobroti i dobročinstvima te čitanje djeci i mladima, u vrtićima i školama,  kako bi ih na taj način potakli na razmišljanje i djelovanje u skladu s filantropijom.

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva je učenike i predstavnike 5 zadarskih škola pozvala na svečanu dodjelu nagrada u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu 1. 12. 2017. u Zagreb, a prilikom odlaska u Zagreb posjetili smo i izložbu Nikola Tesla – mind from the future. Ovim putem se zahvaljujemo Nacionalnoj zakladi na pozivu u Zagreb i na uručenim nagradama.

« Travanj 2024 »