Školski kalendar 2021.-2022.

POPIS VAŽEĆIH UDŽBENIKA U ŠKOLSKOJ GODINI 2021./2022.

« Studeni 2021 »

Škole.hr

Udruga Lijepa naša

Dan ružičastih majica u OŠ Stanovi
Autor: BOŽENA IVANKOV, 3. 3. 2021.

Posljednje srijede u veljači obilježili smo  Dan ružičastih majica kojim smo željeli na simboličan način skrenuti pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama. Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Učenici naše škole su u znak obilježavanja ovog dana nosili ružičaste majce, a sa svojim razrednicima I stručnim suradnicima razgovarali o problemu Bullyinga – termin preuzet iz engleskog jezika koji je i kod nas uobičajen naziv za vršnjačko nasilje. Pri čemu je bully termin kojim se označava osoba koja vrši takvo nasilje nad drugima.

Ovaj običaj nastao je 2007. godine u Kanadi kada je dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu obučen u ružičastu majicu zbog čega je doživio izrugivanje I verbalno nasilje. Kolege iz njegovog razreda počeli su sljedećih dana dolaziti u školu identično obučeni kako bi mu iskazali  potporu te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama.

Učenici 2. a

Učenici 7.b