100 godina Hajduka

Autor: Emma Matković, 12. 2. 2011.

Odobrenjem Carskog namjesništva u Zadru, a na inicijativu četvorice Splićana, praških studenata, Fabijana Kaliterne, Vjekoslava Ivaniševića, Lucijana Stelle i Ivana Šakića uz pomoć Vladimira Šore i profesora Josipa Barača koji je klubu nadjenuo ime, 13. veljače 1911. godine službeno je osnovan Nogometni klub Hajduk.

Splitski studenti u Pragu, među njima: Lucijan Stella (sjedi, prvi s lijeva), Fabijan Kaliterna (prvi s desna u gornjem redu) i Vjekoslav Ivanišević (sjedi, prvi s desna)

Prva je službena utakmica odigrana protiv lokalnog Calcia Spalata (klub talijanaša) u kojoj je Hajduk pobijedio rezultatom 9:0. Prvi pogodak za Hajduk postigao Šime Raunig i to, po pričanju, koljenom. 1924. godine za državnu reprezentaciju u utakmici protiv Čehoslovačke igralo je deset hajdukovaca.

Detalj s prve utakmice Hajduka

Godine 1926. održana je praizvedba operete Kraljica baluna koju je veliki splitski skladatelj Ivo Tijardović posvetio Bilima za njihov 15. rođendan, pa je Hajduk jedini klub u svijetu koji ima i svoju operetu.

Prvi naslov državnih prvaka osvojio je Hajduk 1927.

Charles de Gaulle proglašava Hajduka počasnom momčadi slobodne Francuske godine 1945.

Početkom 1950. godine postavlja se trava na igralištu kraj stare plinare. Na njemu je odigrano 3148 utakmica, palo 9542 golova i osvojeno 11 prvenstava i 6 kupova.

Stari plac

28. listopada iste godine osnovana je navijačka skupina Torcida (nazvana po brazilskim navijačima). 1979. godine Hajduk dobiva novi stadion na Poljudu.

Pozata je raznolikost dresova splitskih igrača. Prvu utakmicu odigrali su u dresu s kombiniranim crveno- bijelim uspravnim prugama, ujedno su to bile boje hrvatskog grba. No austrijska vlada nije podržavala ništa hrvatsko stoga su se boje dresa morale promijeniti.

Glavni se dres sastojao od bijele majice, plavih hlača te plavih čarapa (kombinacije koja simbolizira bijelo jedro na plavom moru). Od tada je bijela boja postala simbol kluba pa hajdukovce često nazivaju Bili.

Dres Hajduka

Osim dresa tu je i grb kluba. Grb se sastoji od hrvatske šahovnice koja se nalazi u krugu, a obrubljena je plavom vrpcom te sa svake strane s dvije uspravne crte. Iznad šahovnice piše Hajduk, a ispod Split.

wink Želite li vidjeti kako je organizirana proslava stote godišnjice Hajduka, sutra posjetite Split i dobro se zabavite. Ja ću svakako ići, a vraćam se s fotkama koje ću podijeliti s vama. A ovdje možete pogledati videoisječak iz televizijske dramske serije Velo misto, autora Miljenka Smoje u režiji Joakima Marušića, o nastanku imena Hajduka.

Izvor: /www.udrugadance.hr

« Travanj 2024 »