Zadarski list online - Autor: Hina

Autor: Administrator , 3. 10. 2011.

"Ljubitelji ptica" OŠ Stanovi pobjednik u kategoriji reportaže

(foto: Adam Vidas)

U Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu proglašeni su najbolji filmovi prikazani u sklopu 49. revije hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece.

Revija je počela u četvrtak i u sklopu nje je u varaždinskom HNK-u predstavljena jednogodišnja filmska i videoprodukcija djece i filmsko-pedagoški rad na području izvanškolskih i izvannastavnih aktivnosti u razvijanju filmske kulture.

Od ukupno 175 pristiglih filmova, odabrano je 88 dječjih radova koji su bili prikazani u osam revijskih projekcija, a koje su ocjenjivala dva žirija - Ocjenjivački sud odraslih i Ocjenjivački sud djece. Ocjenjivački sud odraslih, u kojem su bili Maja Flego, Simon Bogojević Narath, Krešimir Mikić, Neven Hitrec i Slaven Zečević, najboljim je igranim filmom prikazanim na reviji proglasio film "Plavi zec" Osnovne škole Josipa Zorića iz Dugog Sela, najboljim animiranim filmom "Kuću ogledala" Narodnog sveučilišta Dubrava, a najboljim dokumentarnim filmom "47 žica, srce i prsti" Osnovne škole Rudeš iz Zagreba. Iako je bilo najavljeno da će birati i najbolju TV reportažu i ostale vrste, u te dvije kategorije, zbog malog broja uradaka prikazanih na reviji - stručni ocjenjivački sud nije dodijelio nagrade.

Dječji žiri u kojem je bilo desetero učenika Druge osnovne škole pod vodstvom profesorice Maje Šmic Dugandžić, najboljim je igranim filmom proglasio film "Draga Ana" Osnovne škole Bartola Kašića iz Zagreba, a najboljim animiranim filmom "Surogad" Filmsko-kreativnog studija VANIMA iz Varaždina. Prvo mjesto u kategoriji dokumentarnog filma osvojio je po ocjeni dječjeg žirija film "47 žica, srce i prsti" Osnovne škole Rudeš iz Zagreba, u kategoriji reportaže "Ljubitelji ptica" Osnovne škole Stanovi iz Zadra, a od ostalih vrsta film "11.10.'98. - 9.10.'11" Filmsko-kreativnog studija VANIMA. Pobjednički će filmovi predstavljati Hrvatsku na međunarodnim festivalima, zajedno s filmovima koji su u Varaždinu osvojili drugu i treću nagradu.

Dodijeljena je u varaždinskom HNK-u i posebna nagrada najboljem "radioničkom filmu", odnosno filmu nastalom na radionici. Dobio ju je animirani film "Utrka magaraca", nastao na radionici pod vodstvom Željka Šturlića i Jadranka Lopatića, u sklopu Međunarodnog dječjeg festivala u Šibeniku.

Na 49. reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece u Varaždinu okupilo se oko 160-ero djece i njihovih voditelja iz 40-ak filmskih družina koje djeluju u osnovnim školama i klubova koji imaju samostalan status. Osim što su imali prilike pogledati filmove, za njih je bio organiziran i bogat popratni program. Između ostaloga, razgledali su Varaždin te posjetili gradske muzeje i zvjezdarnicu u Drugoj osnovnoj školi Varaždin. Imali su prilike doznati više o festivalu „Mali grad Faros" te pogledati predstavu Dječje i lutkarske scene varaždinskog HNK "Dječak Ivek i pas Cvilek".

49. reviju hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece organizirali su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Agencija za odgoj i obrazovanje, Grad Varaždin i Hrvatski filmski savez. U Varaždinu je održana u povodu 25 godina postojanja Filmsko-kreativnog studija VANIMA, a budući da je VANIMA s radom započela u Drugoj osnovnoj školi Varaždin, i ta je škola bila uključena u organizaciju revije.

Sve revijske projekcije bile su održane u HNK-u Varaždin i bile su besplatne i otvorene za javnost. Revija će završiti sutra razgovorom djece s članovima Ocjenjivačkog suda i razgovorom priređivača revije s voditeljima filmskih i videodružina. Sljedeće će godine domaćin jubilarne 50. revije hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece biti Zadar.

Izvor: http://www.zadarskilist.hr/clanci/03102011/ljubitelji-ptica-os-stanovi-pobjednik-u-kategoriji-reportaze

« Ožujak 2024 »