ZADARSKI LIST - Autor Katina Vrsaljko

Autor: Administrator , 22. 10. 2010.

Zadar - to smo mi

Žele da Zadar ostane vječno mlad. Sve ljepote Zadra zrcale se u njihovim očima, u našim očima. Zadar, to smo mi, rekla je ravnateljica Jurka Šaban.

U povodu Dana grada Zadra Osnovna škola Stanovi već petu godinu zaredom organizira manifestaciju „Zadar u oku i srcu". Iako pod tim imenom djeluje tek drugi put, cilj je uvijek isti - pokazati svome gradu zahvalnost na lijepom životu, iskazati ljubav i ponos. Ove godine učenici su to napravili večeras u Gradskoj knjižnici Zadar kroz kulturni program i izložbu radova koje su cijelu godinu pripremali Zadru u čast. Inspirirali su ih sv. Donat, Kalelarga, sv. Stošija, sv. Krševan, Morske orgulje, Pozdrav suncu, brodovi, more, turisti, galebovi...

Događaj je počeo projekcijom video zapisa „Zadru" koji su napravile Filmska družina velika i mala OŠ Stanovi. Prisutne je prigodnim govorom pozdravila Jurka Šaban, ravnateljica škole.

- Kroz svoje radove učenici žele reći Zadru da je najljepši na svijetu, da ga neizmjerno vole, da u njemu rastu sigurno i bezbrižno, a on raste zajedno s njima. Žele mu izraziti zahvalnost na radosti življenja koju im pruža, zahvalnost što su čvrsti i ponosni ko njegovi bedemi. Žele da Zadar ostane vječno mlad. Sve ljepote Zadra zrcale se u njihovim očima, u našim očima. Zadar, to smo mi, rekla je Šaban.

Gostima u prepunoj dvorani Gradske knjižnice obratio se i Joso Nekić, pročelnik Upravnog odijela za odgoj i školstvo Grada Zadra.

Foto: Filip BRALA
Kroz svoje radove učenici žele reći Zadru da je najljepši na svijetu

- Primjetno je da Osnovna škola Stanovi živi s ovim događajem. Zato su ovdje i slikari, i pisci, pjevači, maketari, recitatori... svi žele sudjelovati i u to su uložili puno ljubavi i truda. Iskazivati ljubav naše je poslanje, a ljubav prema gradu je jedan od uzvišenih, trajnih osjećaja. Siguran sam da njegov kamen i zidine ne bi opstale tako dugo, da Zadar ljudi nisu toliko voljeli, kazao je Nekić dodavši da ovaj događaj pokazuje tendenciju da postane tradicionalan.

U programu su se nizali razni izvođači, sve učenici koji su izričaj uvježbali uz svoje mentore. Zboraši su tako izvodili pjesme o Zadru koje su sami napisali i uglazbili, učenici su recitirali haiku pjesme koje su sami napisali, a cijeli program su vodili također učenici. Kruna na krasne stihove, slike i note o Zadru, moru i njegovim spomenicima, bila je izvedba Ode radosti, čime je događaj dobio uzvišeni, svečani duh kakav Dan grada i zaslužuje.

Potom je pročelnik Nekić otvorio izložbu radova u predvorju knjižnice. Plakati s motivima Zadra i haiku poezijom, makete zadarskih spomenika od recikliranog papira, ekološki plodovi iz školskog vrta, a s njima i miris lavande, mandarina i limuna, ostat će u Gradskoj knjižnici do 4. prosinca.

Otvorenju je prisustvovao i Ivan Pehar, ravnatelj Gradske knjižnice Zadar, kojem je ravnateljica Šaban darovala košaru plodova iz školskog vrta, koji je 2005. proglašen najljepšim na Mediteranu.

A upravo je ona bila najviše ponosan na svoje učenike.

- Radimo na programu cijelu godinu. Lani smo tiskali zbornik učeničkih radova, ove godine odlučili smo se na izložbu i kulturni program. Svake godine ćemo ovaj dan obilježavati na različit način, ali s puno ljubavi prema gradu koju i učenici razvijaju kroz stvaranje. Drago mi je da su ovi, mogu reći, monumentalni radovi izloženi u Gradskoj knjižnici gdje ćemo ih podijeliti s ostalim građanima i tako zajedno s njima proslaviti Dan našeg grada, kazala je Šaban.

« Travanj 2024 »