2011-03-08 16:26:24

Posipati se pepelom

Posipati se pepelom  – frazem je koji se pojavio u ispitu iz hrvatskoga jezika. Malo je tko odgovorio točno. Stoga sam se uputio fra Branku Lovriću, župniku crkve sv. Ivana i svojem vjeroučitelju, potražiti odgovor.

A i Pepelnica je pred vratima.

Pepelnica ili Čista srijeda

Što znači posipati se pepelom po glavi?

Najprije ćemo pojasniti što je pepeo u kršćanskoj simbolici, a tako ćemo doći i do pravoga značenja frazema.

Dakle, u kršćanskoj simbolici pepeo je znak pokore i obraćenja (događaj proroka Jone i Ninive – usp. Jona pogl. 3), a u isto vrijeme naznačuje smrtnost čovjekova tijela te podsjeća na kratkotrajnost i prolaznost zemaljskog života (prispodoba o Jobu).

Gestu pepeljanja – posipanja pepela po glavi ili stavljanja pepela na čelo u znaku križa, u srednjem su vijeku, zbog naglašavanja ništavnosti i prolaznosti zemaljskog života, pratile riječi: Sjeti se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti (lat. Memento homo, quia pulvis es, et in pulverem reverteris).

U novije vrijeme, obred pepeljanja gleda se kao znak obraćenja i vazmene (uskrsne) obnove – ne isključujući prvi značaj pepeljanja, uvedena je formula koja prati gestu pepeljanja, a glasi: Obrati se i vjeruj evanđelju., a u isto vrijeme je određeno da se obred pepeljanja ima obaviti nakon evanđelja i homilije kako bi se pokazalo da se obraćenje i pokora rađaju iz slušanja i razmatranja Riječi Božje.

Sad možemo riješiti značenje frazema posipati se pepelom po glavi. U svakodnevnom životu značilo bi to kajati se zbog učinjenih nedjela.

Smisao obreda pepeljanja na Čistu srijedu ili Pepelnicu, kako je Čista srijeda nazvana po obredu kojega kršćani u toj prigodi vrše, nalazi se u teološko-duhovnom značenju korizmenog liturgijskog vremena koje započinje upravo Čistom srijedom ili Pepelnicom.

Uz fra Branka lako je bilo pronaći odgovor

Što je korizmeno liturgijsko vrijeme?

Korizmeno liturgijsko vrijeme jest vrijeme pokore i vrijeme obraćenja, tj. intenzivnijega življenja svoga odnosa prema Bogu, a iskazuje se u korizmenim pokorničkim djelima – postu, molitvi i dobrim djelima (djelima milosrđa) te u nastojanju da čovjek ovlada, pročisti i usmjeri svoje život prema Bogu (vršenju volje Božje) boreći se protiv svega onoga što ga na tom putu sprječava, bilo da je riječ o neurednim sklonostima duše i tijela ili svijeta, ili đavla.

Je li obred pepeljanja star koliko i kršćanstvo?

Obred pepeljanja na početku korizmenoga liturgijskog vremena kao praksa u Crkvi uveden je za sve kršćane na kraju prvoga tisućljeća kršćanstva.

Od čega se dobiva pepeo s kojim se kršćani na Pepelnicu posipaju po glavi?

Pepeo se dobiva spaljivanjem maslinovih grančica koje su blagoslovljene na prošlu Cvjetnicu.

fra Branko Lovrić

Zahvalio sam fra Branku, a potom zavirio u Anićev Veliki rječnik hrvatskoga jezika gdje sam pronašao još neke frazeme vezane za riječ pepeo. Evo što sam našao:

Bacati kome pepeo u oči – obmanjivati, zavaravati koga Dići se iz pepela – obnoviti se nakon razaranja, nanovo stvoriti Pretvoriti u prah i pepeo – potpuno uništiti Tinjati pod pepelom – naslućivati se kao pritajena opasnost 

 

Toni Šestan, 8.r.


Osnovna škola Stanovi Zadar