2011-12-29 11:33:31

Čestit ili sretan Božić

U vezi s čestitkom za Božić obično se upotrijebi i koji pridjev. Ali koji?

Najčešće je to pridjev sretan, ali se u novije vrijeme češće javlja čestit. Zato valja nešto reći o tim dvama pridjevima, njihovoj povijesti i značenju.

Pridjev čestit u svezi je s imenicom čest, a njezino je značenje dio, sudbina, sreća, kob,  stoga čest ima vrlo široko značenje.

U vezi sa značenjem 'sreća', i to 'dobra sreća' pridjev čestit obilno je potvrđen u hrvatskoj tradiciji. Čestit je tko je u dobru, u velikom dobru i tko obilno uživa dobra.

Pridjev čestit susrećemo kod hrvatskih književnika:

Nalješković: Čestit ti od ljeta novoga dan prvi. Sve godište čestito da t' bude. Kanižlić: Čestito ti mlado lito! Harambašić: Čestit Božić srcem smjelim i ja tebi, rode, želim. Matoš: Svim pak čestitim Hrvatima i Hrvaticama čestit Božić!

Pridjev sretan javlja se od 18. st. U vezi je s glagolom sresti, sretati. Misli se da nas ljudi lijepo, veselo i dobro sreću. S tim je u vezi i imenica sreća.

Pridjev sretan znači koji ima sreću, što donosi sreću, a to onda znači i 'dobar, povoljan, uspješan, ugodan, blažen, blagoslovljen'. A kad je to tako, jasno je da to postaje sasvim prikladno za čestitku.

Oba su pridjeva dakle dobra. Možemo ih slobodno upotrebljavati i međusobno varirati.

Čestit Božić! i Sretan Božić!

Dosta je čest i pridjev blagoslovljen (običnije za Božić). Za novu godinu običniji su pridjevi sretna, uspješna, vesela...


Osnovna škola Stanovi Zadar