MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2015.

Autor: Božena Ivankov, 7. 12. 2015.

Manifestacija Mjesec hrvatske knjige obilježava se već dvadesetu godinu zaredom, a počinje 15. listopada i traje do 15. studenog. Školska knjižnica OŠ Stanovi tradicionalno sudjeluje u obilježavanju ove manifestacije, a ove godine imali smo cilj potaknuti učenike na čitanje i kreativno pisanje.

U mjesecu hrvatske knjige organizirali smo tribinu o čitanju pod nazivom: Čitanje, potreba ili … Tribina je održana 21. listopada 2015. u 17.30 sati, a na njoj su sudjelovali učenici i učitelji naše škole kao i brojni gosti koji su s oduševljenjem slušali gošće:

doc. dr. sc. Kornelija Kuvač-Levačić  Čitateljske kompetencija djece i mladih

Dinka Juričić, prof. – Zašto je čitanje fora

Žozefina Žentil Barić, knjižničarka – Čitam, klikam, pričam

Jedan cijeli dan smo posvetili hrvatskim narodnim bajkama koje nam je pričala profesionalna pričalica bajki Jasna Held. Tako su svi učenici od prvog do četvrtog radzreda imali priliku poslušati pripovijedanje bajki poput Bjelica ili Babina bilka, Srce u ptici i Dvanaestero braće koje su sadržane u knjizi Hrvatske bajke , Jozo Vrkić.

Kroz radionicu kreativnog pisanja koju smo održali u školskoj knjižnici sa izvannastavnom skupinom mali knjižničari nastala je jedna vrlo zanimljiva dječja bajka koju je napisala učenica Adrijana Baždarić iz 5. c razreda.

IZGUBLJENA SLOVA

U jednoj školskoj knjižnici na zadnjoj polici u prašini živjela je jedna sasvim obična knjiga puna priča, događaja i slova, ali… 153. stranica je bila prazna. Zašto? E pa... Bilo je ovako.

Na 153. stranici knjige živjela je priča koju nikad ni jedno dijete, učenik ili roditelj nije pročitao. Priča je bila sva išarana, zgužvana, tužna i jadna toliko da se odlučila  iseliti iz knjige.

Dok je silazila s police okliznula se i pala ko´ kruška s grane. Po knjižnici su se razletila sva njena slova, rečenice, glagoli, imenice i pridjevi. Slovo O Otkotrljalo se pod stol. Slovo i razvuklo se po cijeloj knjižniciii, a ostala slova pogubila su se između polica i knjiga. Ujutro kad je knjižničarka otvorila knjižnicu zastala je od čuda. „Tko je izgubio sva slova?“ – pitala je. A onda se iz zadnje police javila ona jedna sasvim obična knjiga i tiho rekla: „Slova su ispala iz moje priče.“ Knjižničarka je počela skupljati priču po knjižnici i otvorila je 153. stranicu na kojoj je ona živjela, ali ni slova ni riječi više se nisu mogli vratiti na zgužvanu stranicu knjige. Toga dana u školi su otkazali nastavu i održali natječaj za novu priču, a knjižničarka je ušila nove stranice u knjigu. U knjižnicu je pristiglo mnogo sastava, pjesama i priča u nadi da će se najbolja smjestiti na 153. Stranicu one sad već jako popularne i omiljene knjige jer svi su čuli za knjigu koja je izgubila priču.

Učenica 5. c razreda po imenu Andrijana napisala je najljepšu, najzanimljiviju i najsmješniju priču čija su slova i riječi utiskana na nove stranice Velike knjige bajki. Sigurno se pitate gdje su slova stare priče? Je su li pronađena ili još lutaju po knjižnici? A možda se kriju baš u ovoj priči.

Andrijana Baždarić, 5. C

« Ožujak 2024 »