> Knjižnica
Vijesti iz knjižnice

Zadar čita u OŠ Stanovi

Autor: Božena Ivankov, 13. 4. 2016.

Gradska knjižnica Zadar osmi put organizira manifestaciju Zadar čita u svrhu poticanja čitanja. Školska knjižnica OŠ Stanovi i ove je godine sudjelovala na manifestaciji sa dva književna susreta s pjesnikom Tomislavom Meštrićem i književnikom Hrvojem Kovačevićem.

Piše: Megi Lerga 6.b

U ponedjeljak, 4.  travnja 2016. god., u mojoj školi organiziran je susret s pjesnikom Tomislavom Meštićem. Cijeli 6. b razred i učenici prvih i četvrtih razreda sastali su se u školskoj knjižnici. Sve je to u sklopu manifestacije „Zadar čita„. Tema je bila kava, a mi uopće nismo razgovarali o kavi. Razgovarali smo s pjesnikom, čuli smo neke događaje iz žvota u Kukljici o kojima je pisao u svojim pjesmama. Čuli smo i učenike nižih razreda kako recitiraju njegove pjesme. Svi smo uživali čakavskom govoru našeg zavičaja.

Kod pjesnika mi se najviše dopala njegova kukljička čakavica, njegov govor. Svoje pjeme piše kako njegova čakavica ne bi izumrla. Način života iz njegova djetinjastva većje davno nestao, a on u svojim pjesmama želi sčuvati svoja sjećaja.

Čakavica Tomislava Meštrića je topla i lijepa i kad govori o siromašnom životu otočana. Posebno su me se dojmile pjesničke slike iz njegova djetinjstva koje su nas vratile u prošlost. Susret s književnikom Meštrićem je vrlo koristan i poučan nama mladima koji samo iz priča i pjesama saznajemo mnogo toga o prošlom životu naših otočana.

Književni susret posebno su obogatile recitacije pjesama Tomislava Meštrića na izvornom čakavskom narječju učenika 1. b. razreda koje je pripremila učiteljica Suzana Philips.

Susret s književnikom Hrvoje Kovačevićem bio je organiziran za sve učenike trećih i četvrtih razreda koji su se aktivno uključili u manifestaciju Zadar čita i čitali ulomke ih knjiga Tajna mačje šape i Tajna ribljeg oka.

Književnik nam je odgovorio na brojna pitanja kao na primjer kako je on postao pisac i može li živjeti samo od pisanja. Učenike je zanimalo i zašto većina njegovih knjiga  ima u naslovu Tajna. Književnik im je odgovorio da je riječ  tajna u naslovu ima zanimljiv i intrigantan prizvuk koji se sviđa mladim čitateljima i da zato rado čitaju njegove knjige.

Hrvoje Kovačević  rođen je u Požegi 1966. godine, a od 2002. godine je profesionalni pisac. Objavio niz romana za odrasle te romana i slikovnica za djecu od kojih su neki uvršteni i u popis lektire za osnovne škole: General Kiro Miš, Tajna mačje šape, Tajna ribljeg oka, Tajna tužnog psa, Tajna graditelja straha, Tajna zlatnog zuba.

Tajna mačje šape je avanturistički i kriminalistički  roman u kojem  dva dječaka  kreću u potragu za nestalom prijateljicom i počinju rješavati tajnu mačje šape.

Tajna ribljeg oka je  kriminalistički  romanu u kojem dječak svojim zapažanjima i detektivskim sposobnostima otkriva organiziranu pljačku umjetničkog djela.

Hrvoje Kovačević potpisuje knjige učenicima trećih i četvrtih razreda OŠ Stanovi

« Ožujak 2024 »