O školi / About school

Osnovna škola Stanovi izgrađena je 1977. godine samodoprinosom građana na istoimenom području grada Zadra. Škola je sve do 2009., kad je otvorena nova škola Zadarski otoci na Bilom brigu, radila u otežanim uvjetima u tri smjene s preko 1500 učenika i 78 učitelja.  Danas Osnovnu školu Stanovi pohađa 605 učenika.

Primary school Stanovi was built in 1977 in the area of Zadar with the same name. The school was working in difficult conditions in three shifts with more than 1500 students until 2009 when a new school was opened by the name Zadarski otoci in the area called Bili Brig. Today there are 605 students attending the school Stanovi.

U sastavu škole djeluje PŠ Crno s promjenjivim brojem  učenika. PŠ Crno  imala je od 1. do 4. razreda dvije učiteljice u dva kombinirana razredna odjela do šk.  2021./2022. kada s 36 učenika odjeli postaju cjeloviti.U   šk. 2017./2018. godini uveden je i produženi boravak.

U matičnoj se školi nastava izvodi u jutarnjoj smjeni za učenike od 5. do 8. razreda, a učenici od 1. do 4. razreda pohađaju nastavu u dvije smjene.

Od 2022/2023.  školske godine ustrojen je treći  odjel produženog boravka za učenike prvog i drugog razreda. Dakle, OŠ Stanovi ima 4 produžena boravka.

* * * * * * * * * *

The school in Crno is the belonging  school Stanovi with only 12 students from the first to the fourth class with two teachers in two combined classes.

In the school Stanovi, classes are held in the morning for students from the fifth to the eighth  grade while those from the first to the fourth grade attend school in the morning and in the afternoon.

This year , a class for the first and the second graders has ben organized with the prolonged stay at school.

OSVRT NA POVIJEST ŠKOLE:

U školi 2012. g. radi 48 učitelja, od toga je pet stručnih suradnika (pedagog, socijalna pedagoginja, psihologinja i dvije knjižničarke). Zaposlenika administrativno tehničkog i pomoćnog osoblja je 14.

Ravnateljica Jurka Šaban te učiteljice Dinka Golem i Slavica Kovač dobitnice su Godišnje nagrade Ivan Filipović za promicanje pedagoške teorije i prakse.

Učiteljica-savjetnica Dinka Golem autorica je čitanke Dveri riječi, Slavica Kovač, učiteljica-savjetnica, autorica je udžbenika za hrvatski jezik Hrvatska krijesnica, a Anita Petrić i Vesna Dunatov autorice su RB za individualizirani i dopunski rad Hrvatska krijesnica.

* * * * * * * * * *

48 teachers, a pedagogue, a social pedagogue, a phychologist and two librarians work at  school. There are 14 members of the additionl staff at school.

The professor Dinka Golem is the author of the school book for Croatian language Dveri riječi nad the professor Slavica Kovač is the author of the school book for the Croatian language Hrvatska krijesnica, two teachers Anita Petrić and Vesna Dunatov are the authors of the workbook for the students with special needs.

Naša je škola prepoznatljiva po.

• vrhunskim športskim i tehničkim dostignućima
  • vrsnim filmašima koji se svrstavaju u sam vrh hrvatskog dječjeg filmskog stvaralaštva
  • izuzetno kvalitetnom literarnom stvaralaštvu
  • trostruki smo državni prvaci u poznavanju hrvatskoga jezika
  • izvrsni smo geografi
  • poznavatelji stranih jezika
  • matematičari.

Od 2005. naši učenici uspješno sudjeluju na međunarodnom natjecanju mladih matematičara Klokan bez granica.

UNICEF-ov projekt Stop nasilju u školama provodimo od 2004.

Naša je škola od 1998. članica velike obitelji međunarodnih ekoškola i kao takva trajno promiče ekoživljenje.

Šk. god. 2009./2010. dobitnici smo srebrne plakete za ostvareni program Ekoškole jer smo po peti put potvrdili taj laskavi međunarodni status.

Imamo najljepši školski vrt primorske Hrvatske za koji smo dobili brončanu, srebrnu i zlatnu plaketu.

* * * * * * * * * *

Our school has been recognised for:

• top sports and  in technological achievements
  • distinguished film makers who have achieved the top of children's fim creations
  • literary achievemnts
  • winning the first place in the state competitions in Croatian language for three times
  • achievements in geography competitons
  • prsesnting the knowledge in foreign lnguages
  • mathematics

Since 2005 our students have taken part in international competition in mathemtics.

Since 2004 we have been in the UNICEF project  Stop the violence at schools.

Since 1998 our school has been a member of the internationl family of eco friendly schools.

In 2009 we won the silver reward for the project Eco friendly school for the fifth time.

We have a beautiful garden at school for which we received a bronze, a silver and a golden reward .

Dobitnici smo:

• Ministrove nagrade
  • Nagrade Zadarske županije
  • nagrade Ministarstva turizma
  • Nagrade Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja.

Provodimo projekt Za kvalitetno roditeljstvo, projekt Razvijanje životnih vještina.

Redovito provodimo program Crvenog križa Solidarnost na djelu te druge humanitarne aktivnosti: pomoć djeci Vukovara, pomoć siromašnoj djeci u našoj školi.

Vježbaonica smo za studente razredne nastave, stranih jezika, geografije, psihologije i pedagogije.

* * * * * * * * * *

We have received rewards from:

• Ministry of Education
  • County of Zadar
  • Ministry of Tourism
  • Ministry of Environmental Protection

The school has been taking  part in the project called Quality Parenship and Developing  Life Skills.

We ave been taking part in humanitarian actions of the Red Cross organization like helping the children of Vukovar and our school.

Students fom Zadar University practice at our school subjects like foreign languages, Geography, Psychology and Pedagogy.

prof. Jurka Šaban,

ravnateljica   do 1. rujna 2014.g.

« Rujan 2018 »