Ne propustite zadarsku Noć muzeja 2012.

Autor: Petra Vidaić, 27. 1. 2012.

Sedmi se put zadarski muzeji uključuju u kulturnu manifestaciju Noć muzeja.

Pregled događanja u muzejima koji nam i ove godine pripremaju bogat program pročitajte pod OPŠIRNIJE.

Sedmi  se put zadarski muzeji uključuju u kulturnu manifestaciju ''Noć muzeja''. Donosimo vam pregled događanja u muzejima koji nam i ove godine pripremaju bogat program.

''Noć muzeja'' odvijat će se u svim odjelima Narodnog muzeja Zadar

• U 18 sati u Kneževoj palači održat će se projekcija dokumentarnog filma ''Condura Croatica" - film o najstarijem hrvatskom brodu.
  • U prvoj dvorani Galerije umjetnina u 19 sati održat će se predavanje ''Život u sjeni - crtice iz Telašćice".
  • U 21 sat u Kneževoj palači bit će otvorenje izložbe fotografija ''Glas tišine" autora Gorki Kurtina. U atriju Kneževe palače održat će se demonstracija kuhanja brudeta na tradicionalan iški način u iškoj keramici, uz glazbeni nastup učenika srednje glazbene škole Blagoje Bersa.
  • U Gradskoj loži moći će se pogledati izložba ''Zadarska stara riva 1953 - 1983. u fotografiji Vicka Zaninovića''. Odjel Muzeja grada Zadra otkupio je od obitelji Zaninović oko 11 tisuća crno-bijelih negativa Leica formata i za ovu prigodu odabrane su fotografije koje prikazuju staru zadarsku rivu od vrha poluotoka do Jazina.
  • U Muzeju Grada Zadra moći će se pogledati izložba fotografija Nenada Gatina.
  • Ispred odjela Galerija umjetnina održat će se projekcija negativa iz zbirke Ante Brkana.
  • U Kneževoj palači na video wallu bit će prikazana prezentacija o povijesti, fundusu i djelatnostima Narodnog muzeja Zadar.
  • U 20 sati u Gradskoj straži, Etnološkom odjelu, nastupit će KUD ''Kolajna" Zadar s etno i klapskim pjesmama.

Ostali programi:

• Od 18 - 01 sati, u Prirodoslovnom odjelu, Medulićeva 2, 1. kat - može se razgledati postav izložbe ''Flora i fauna Jadrana"

• Od 18 -01 sati, u Etnološkom odjelu, Gradska straža, Narodni trg - može se razgledati postav stalne izložbe ''Etnološke osobitosti sjeverne Dalmacije".
  • Od 18 - 01 sati, u odjelu Muzej grada Zadra, Poljana pape Aleksandra III, b.b. - mogu se razgledati postavi izložbi ''Renesansa u Zadru" u prizemlju, ''Uspomene iz jednog Zadra" na 1. katu odjela i izložba starih portreta Zadrana na 2. katu muzeja.

"Noć muzeja" u Arheološkom muzeju Zadar bit će u znaku glagoljice

• U 18 i 21. 30 sati u prizemlju Arheološkog muzeja moći ćete pogledati dokumentarni film o Šimunu Kožičiću Benji, biskupu, piscu prve svjetske povijesti na hrvatskom jeziku, koju je tiskao u šest glagoljskih knjiga u svojoj tiskari u Rijeci.
  • U 19, 21 i 23 sata, Zadarski plesni ansambl izvest će plesni program "Tri Marije hoehu", inspiriran pjesmom na glagoljici pronađenom u samostanu Ćokovac na Pašmanu. Autor je Sanja Petrovski, a na gongu nastupa Milena Markovski.
  • U 19.30 i 23.30 planirana je projekcija dokumentarnog filma "Hrvatski dragi kamen", koji govori o Bašćanskoj ploči, najpoznatijem hrvatskom glagoljaškom epigrafskom spomeniku iz 1100. godine.
  • Na drugom katu Muzeja u 18 sati otvara se izložba "Glagoljica", ostvarena u suradnji sa Stalnom izložbom crkvene umjetnosti Zadar. Održat će se i radionica "Mala škola i kviz glagoljice", u suradnji s dr.sc. Ivicom Vigatom sa Sveučilišta u Zadru i nakladničkom kućom Erasmus.

Muzej antičkog stakla

• Već se četiri godine uključuje u manifestaciju, a ove godine također je pripremio bogatu lutriju, čije će dobitnike točno u ponoć izvući Tamara Šoletić, poznata zadarska glumica. Vrata muzeja bit će otvorena već od 18 sati.
  • U Muzeju će biti postavljena kutija u koju će svaki posjetitelj moći ubaciti ulaznicu sa svojim podacima, želi li sudjelovati u nagradnoj igri, u kojoj se može osvojiti jedna od vrijednih nagrada iz muzejskog suvenirskog fonda.
  • U 20 sati otvorit će se izložba Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru pod nazivom ''Sa studentima arheologije" - 10 godina terenske nastave.
  • Najatraktivniji dio programa svakako je izložba mlade umjetnice i djelatnice MAS-a, Antonije Gospić. Ona će predstaviti oko 60 komada unikatnog nakita, koje čine replike antičkog i prapovijesnog nakita, ali i suvremene interpretacije.
  • U glazbenom dijelu programa nastupa Gudački kvartet ''Blagoje Bersa", a moći će se pogledati i radionice puhanja stakla koje će provoditi Bojan Podharški i Marko Štefanec, te demo radionica izrade staklenog nakita koju će voditi Antonija Gospić.

Po prvi put ove godine u manifestaciju se uključio franjevački samostan u Zadru

• tradicionalna krunica u 18.30 sati
  • 19 sati sveta misa
  • od 20 do 1 sat franjevački samostan otvorit će svoju Riznicu

Uz to, moći će se pogledati i dva filma, "Duh Asiza", "Božićni koncert klapa u Sv. Frane" i "Susret zborova franjevačke provincije Sv. Jeronima" koji se održao u Zadru.