TALIJANSKI JEZIK PROGRAM RANOG UČENJA STRANOG JEZIKA

Osnovna Škola Stanovi Zadar od 2015. godine nudi program ranog učenja talijanskog jezika koji podrazumijeva učenje stranog jezika počevši od 1. razreda osnovne škole. Otkako je program započeo u našoj školi pokazalo se da je interes učenika za učenje talijanskog jezika i roditelja za upis djece jako velik. Svake godine brojimo oko šezdeset upisane djece, od 1. do 3. razreda, uključujući i područnu školu Crno koja broji sve više upisane djece.

Velika prednost izvannastavnih aktivnosti je da se radi u malim skupinama (do maksimalno petnaestero djece u grupi), što su poželjni uvjeti za učenje stranog jezika: učimo kroz igre u razredu, izrađujemo plakate i učimo kratke predstave na talijanskom jeziku, pjesmice i puno novih riječi.

Program se odvija svaki tjedan po dva školska sata i svrstan je u školskim predmetima kao izvannastavna aktivnost, što znači da je nastava opuštena, vesela i nema ocjena.

Nakon prve tri godine učenici imaju mogućnost nastaviti s učenjem talijanskog jezika, koji se u četvrtom razredu nudi kao izborni predmet, sve do osmog razreda.

Od 2021. surađujemo s Odjelom za talijanistiku Sveučilišta u Zadru tako da primamo studente na praksu. Studenti imaju mogućnost slušati i promatrati kako izgleda nastava od 1. do 3. razreda, kako izgleda rad s djecom i kako podučavati talijanski jezik od rane dobi. Osim promatranja nastave, imaju mogućnost i održati aktivnosti i ogledne sate i steći iskustvo u nastavi.

Ova vrsta rada s djecom od 1. do 3. razreda omogućuje nam da sudjelujemo na raznim natjecanjima i aktivnostima za koje se djeca uvijek posebno vesele i vrlo rado surađuju.

Zadnje dvije godine sudjelovali smo na aktivnostima povodom „Dana Europskih jezika“ koji se obilježava svake godine 26. rujna i koji ima za cilj slaviti jezičnu raznolikost našeg kontinenta.

Na isti način sudjelovali smo na Festivalu znanosti u suradnji s Odjelom za talijanistiku Sveučilišta u Zadru 2022. i 2023. pripremivši posebnu nastavu za djecu u kojoj smo se dotaknuli konkretne teme Festivala.

Možemo također istaknuti jedno natjecanje na državnoj razini koje je raspisao Talijanski institut za kulturu 2022. godine, i povodom kojeg smo osvojili prvu nagradu u našoj kategoriji.

ZAŠTO UČITI TALIJANSKI JEZIK VEĆ OD 1. RAZREDA?

Strani je jezik poželjno započeti učiti od najranije dobi jer potiče samostalnost, kreativnost, razvija pozitivni stav prema jeziku i kulturi te kognitivne sposobnosti koje pomažu kasnije pri učenju drugih stranih jezika.

S obzirom da je talijanski jezik najmelodičniji jezik na svijetu, glazba je prožeta kroz nastavu i aktivnosti. Stoga, na našim satovima talijanskog jezika možete očekivati puno glazbe, igre, smjeha i zabave, i iznenadit ćete se kako učenje stranog jezika nije težak zadatak!

BUONA PASQUA!

Autor: Andrea Vasilj, 27. 3. 2024. 20:29

Naši talijani su izdradili zanimljive čestitke za Uskrs i napravili smješne uskršnje zečiče od papira smiley

BUONA PASQUA A TUTTI!

Karneval 2024.

Autor: Andrea Vasilj, 13. 2. 2024. 08:33

I ove godine naši učenici prvih, drugih i trećih razreda koji su uključeni u program ranog učenja talijanskog jezika obilježili su Karneval i osmislili zanimljive maske!

[više]

Naše Talijanke na Dan grada Zadra i blagdan sv. Krševana Vijest ima dokument u privitku

Autor: Pola Spajić, 24. 11. 2023. 14:35

Nema boljih vodiča kroz grad Zadar od naših malih Talijanki koje su pokazale svoje glumačko umijeće.

(Pod mentorstvom učiteljice talijanskog jezika, Andree Vasilj)

Brave, ragazze!heart

Le nostre attrici:

Fafandjel Katja, 3.a

Kiara Karamarko, 3.a

Brodarić Lea, 3.a

Petra Alinčić, 3.b

Laura Maruna, 3.b

Nika Knez, 3.c

*Pogledajte videozapise na poveznici više

DAN GRADA ZADRA

Autor: Andrea Vasilj, 24. 11. 2023. 09:29

Ove godine učenici trećih razreda koji uče talijanski jezik, obilježili su dan Grada Zadra na talijanskom jeziku, te su povodom tog događaja glumili u kratkim predstavama u našim učionicama.

Bilo je vrlo zabavno i zanimljivo!

[više]

EUROPSKI DAN JEZIKA 26. rujna 2023.

Autor: Andrea Vasilj, 10. 11. 2023. 22:07

Već dvadeset godina diljem Europe slavi se Europski dan jezika. U našoj školi postoji mogućnost učenje talijanskog jezika već od prvog razreda osnovne škole (Rano učenje talijanskog jezika) pa su učenici sa učiteljicom talijanskog jezika Andreom Vasilj pjesmom obilježili dan jezika.

[više]

20. Festival Znanosti - Sveučilište u Zadru 24. -29.04.2023.

Autor: Andrea Vasilj, 10. 11. 2023. 21:34

Dana 24. travnja 2023. godine, Osnovna Škola Stanovi Zadar, u suradnji sa studenticama Odjela za talijanistiku u Zadru, sudjelovala je na Festivalu Znanosti sa jednom radionicom SIAMO TUTTI SALUTISTI E IN FORMA! Sudjelovali su učenici trećih razreda koji uče talijanski jezik.

[više]

Treće mjesto na državnom Natjecanju iz talijanskog jezika

Autor: Andrea Vasilj, 10. 11. 2023. 14:39

Lucija Ljoka, učenica naše škole iz 8.A razreda, sudjelovala je na državnom natjecanju iz talijanskog jezika, koje se održalo u Đurđevcu od 10. svibnja do 12. svibnja 2023. te se plasirala na visoko treće mjesto!

ČESTITAMO LUCIJI!

Obilježen XXII. Tjedan talijanskog jezika

Autor: Andrea Vasilj, 10. 11. 2023. 14:04

Učenice 4.b razreda naše škole koje uče talijanski jezik: Laura Cvitanović, Maria Graovac, Dora Longin sudjelovale su na natječaju L'italiano e i giovani (Talijanski jezik i mladi), povodom obilježavanja XXII. Tjedna talijanskog jezika u svijetu i OSVOJILE PRVO MJESTO u kategoriji C pod mentorstvom nastavnice Andree Vasilj.

« Travanj 2024 »