Nagrade 45. Grammyja

Autor: Marija Strgačić, 13. 2. 2012.

Ovogodišnja dodjela Grammy nagrada dodijeljenih u više od 75 kategorija obilježena je srećom zbog Adeleinog uspjeha i povratka na pozornicu, ali i tugom za iznenada preminulom pjevačicom Whitney Houdston.

Whitney Houdson bila je višestruka dobitnica Grammy nagrada i na Grammy dodjelama nastupala je više puta. Sinoćnja 54. dodjela Grammy nagrada bila je posvećena upravo preminuloj pjevačkoj zvijezdi. Svojim nastupima pjevačici su na preksinoćnoj gala Grammy večeri svojim nastupima odali počast pjevačica i glumica Jennifer Houdson, Chaka Khan s kojom je Whitney nastupala na početku svoje karijere, Miranda Lambert, Sean ''Diddy'' Combs, Alicia Keys, Diana Krall i mnoge druge kolegice i kolege. Gost ovogodišnje Grammy dodjele Cool J pozvao je na molitvu za njenu obitelj, prijatelje i obožavatelje.

Britanska pjevačica Adele osvojila je čak šest nagrada (album godine i najbolji vokalni pop album za ''21'', snimka godine, pjesma godine i najbolji glazbeni video za ''Rolling In The Deep'' i najbolja solistička izvedba za ''Someone Like You''.

Foo Fightersi su slavili s 5 Grammyja u rock kategorijama (najbolja rock izvedba i najbolja rock pjesma ''Walk'', najbolja hard rock/metal izvedba ''White Limo'', najbolji rock album ''Wasting Light'' i najbolji duži videozapis ''Foo Fighters: Black And Forth''.

Roditelji pjevačice Amy Winehouse, Mitch i Janis Winehouse, primili su nagradu za najbolji duo ili grupnu izvedbu ''Body And Soul'' (duet s Tonijem Bennettom). Toni Bennett dobio je i nagradu za najbolji tradicionalni pop album.

Kantautor Bon Iver proglašen je najboljim novim izvođačem, a njegov istoimeni debi album proglašen je najboljim alternativnom albumom.
Skrillexu su pripale nagrade za najbolju dance snimku i najbolji dance/elektronski album.
Singl Corinne Bailey Rae ''Is This Love'' proglašen je najboljom r'n'b izvedbom.
Cee Lo Green i Melanie Fiona osvojili su nagradu za najbolju r'n'b tradicionalnu izvedbu singlom ''Fool For You''.
Najbolji R&B album je izdanje F.A.M.W Chrisa Browna.
Jay-Z i Kanye West nagrađeni su za najbolju rap izvedbu singla ''Otis''

Singl u izvedbi Kanyea Westa, Rihanne, Kid Cuddia i Fergie ''All Of The Lights'' najbolja je rap suradnja i rap pjesma.

Najbolji je rap album ''My Beautiful Dark Twisted Fantasy'' Kanyea Westa.
Nagrade za najbolju country solo izvedbu i najbolju country pjesmu pripale su Taylor Swift.
Paul Epwoth, Adelein producent osvojio je nagradu za album godine. Nagrađen je i koo producet godine u kategoriji neklasične glezbe.