Isus, vječna inspiracija - najslavnije slike

Autor: Slavica Kovač, 7. 4. 2012.

Isus, vječna inspiracija u svim područjima života pa tako i u umjetnosti. Prizori se odnose  na trenutke Isusovog života; od rođenja, muke, smrti pa do uskrsnuća, a djela su najpoznatijih ili onih malo malo manje poznatih slikara.

Izdvojio ih je Huffington post.

1. Krist Pantokrator

Krist Pantokrator je umjetničko djelo nastalo u razdoblju između 1090. i 1100. Ozbiljnost i plosnatost glavne su umjetničke karakteristike slike, ujedno i obilježje bizantskog razdoblja povijesti.

2. Ognissanti Sveta Marija

Svetu Mariju Ognissanti naslikao je talijanski umjetnik Giotto di Bondone, smatra se, 1314. Iako koristi pozlaćene ornamente, što je odlika bizantskog razdoblja, Giotto je stvarnijim prikazima likova ozbiljno zakoračio u renesansu.

3. Mrtvi Krist

Djelo Mrtvi Krist nastalo je 1480. vještim potezima kista umjetnika Andree Mantegna. Umjetnik koji je poznat kao majstor u manipulaciji perspektive, igrom svjetla i sjene posebno je naglasio dramatičnost djela.

4. Posljednja večera

Leonardo Da Vinci 1045. naslikao je portret Isusa koji jede posljednji obrok okružen apostolima. U vrijeme kada je simbolizam u umjetničkim djelima bio daleko precijenjen, Da Vinci pravi gotovo besprijekorno i nadaleko poznato djelo puno skrivenih značenja.

5. Posljednji sud

Michelangelu su bile potrebne gotovo četiri godine da završi fresku Posljednji sud koju je počeo stvarati 1536. za vatikansku Sikstinsku kapelu. Predstavlja 'ponovno rođenje' Krista kao i Božiji posljednji i vječni sud čovječanstvu. Mnogi pobožnici bili su šokirani Michelangelovim slobodnim prikazom ljudskih genitalija.

6. Skidanje s križa

Jacopo Pontormo napravio je Skidanje s križa 1528., a posebno je zamjetna igra između pokreta i težine odnosno između lepršave tkanine i Kristovog tijela. Smatra se da je umjetnik time namjeravao naglasiti tragediju događaja.

7. Krunidba trnovom krunom

Krunidba trnovom krunom djelo je talijanskog umjetnika Michelangela Merisi da Caravaggia nastalo 1602. Tamne i upečatljive slike kojima se ističe bol i razmjeri mučenja, rezultat su klasičnog realizma.

8. Raspeti Krist

Raspeti Krist nastao je 1632., a djelo je Diega Velazqueza o kojem se malo zna. Strogi klasični i barokni elementi stvaraju prizor koji je istovremeno lijep i užasavajući.

9. Žuti Krist

Paul Gauguin 1889. napravio je sliku  Žuti Krist. Ne uzimajući u obzir realizam, povijest i perspektivu, Gaugin je odlučio naglasak staviti na jarke boje i plosnatost.

10. Isus sv. Ivana od Križa

Salvador Dali je 1951. naslikao Isusa sv. Ivana od Križa, a od slika iste tematike razlikuje se odsustvom klasičnih prikaza Isusovog razapinjanja, poput krvi, noktiju ili krune od trnja.

Izvor: http://www.dnevno.hr