S talijanskim u Italiju

Autor: Anđela Brkljača, 18. 5. 2012.

Učenje talijanskog jezika na izbornoj nastavi ove mi je školske godine donijelo posebnu radost - posjet Italiji. Bilo je poučno, zabavno i veselo.

Vidjeli smo Veneciju, Veronu i Padovu te otoke Murano, Burano i Torocello.

S talijanskim u Italiju

Dogovor je pao prije pet mjeseci pa je nas 50-ak učenika naše škole i učenika OŠ Zadarski otoci, koji učimo talijanski, 28. travnja 2012. krenulo put zemlje kojoj je talijanski jezik materinski. Pogađate –Italija. Posjetili smo Veneciju, Veronu i Padovu. Bili su to najdivniji dani za sve nas.

Venecija – grad kanala, mostova i karnevalskih maski

Krenuli smo kasno, u ponoć i došli rano ujutro u malo mjesto zvano Lido di Jesolo da bi brodom krenuli do najpoznatijega grada na vodi – Veneciji. Venecija je svima poznata po svojim kanalima koji su zamijenili ulice, te po svojim mostovima.

Venecija

Upoznali smo cijelu Veneciju koja se temelji na mnogim znamenitostima i starinama. Ona je najpoznatija po tome što se u Veneciju ne može doći niti autom niti avionom, već samo brodom. U Veneciji svi imaju nekakav brod koji služi kao prijevoz. Oni nemaju velike kombije za Hitnu pomoć već se svi voze brodom, pa i policija.

Venecija je poznata po svojim karnevalima i poznatim maskama koje obavezno morate kupiti ako dođete u Veneciju jer je to simbol ovoga grada.

Iako Venecija ima 400 mostova, najpoznatiji je Most uzdaha, a legenda kaže da je most ime dobio po uzdasima zaljubljenih koji bi se ondje poljubili za zalaska sunca. No, istina je tužnija. Most je izgrađen u 17. stoljeću s namjenom povezivanja starog zatvora u Duždevoj palači, i novog, preko rijeke. Šetnja tim mostom bila je posljednji pogled na slobodu za mnoge zatvorenike koji bi uzdisali gledajući posljednji put vanjski svijet.

Zatvoreni most

Tu je i Rialto, jedini most preko kojeg se moglo pješice preći Canal Grande. Vidjeli smo i najpoznatiji venecijanski trg, Trg sv. Marka i baziliku sv. Marka, te Duždevu palaču. Nakon cjelodnevnog obilaska, vratili smo se u turističko mjesto Lido di Jesolo, s dugim pješčanim plažama, gdje nam je bio hotel.

Grad Romea i Julije

Sljedeći dan nije bio ništa lakši, pred nama su bili Verona i Padova. Verona je poznata po najpoznatijem paru, Romeu i Juliji te po svojoj Areni koja je jedna od najvećih u Italiji.

Arena u Veroni

Veronine ulice svi su usporedili sa zadarskom Kalelargom, samo bih ja dodala da su ulice puno uže s mnoštvom naroda. U Veroni smo vidjeli njezine poznate zidine te ulicu gdje se nalazi Julijin balkon.

Zid vječne ljubavi

Tu se nalazi i zid na kojem su potpisi mnogobrojni parovi kako bi im ljubav vječno trajala. A tu je i kip Julije koju po legendi, da bi vam se ostvarile sve ljubavne želje morate primiti za grudi. Učinili smo to svi.

DodirJulijinoga kip ima čudnu moć

Sv. Ante Padovanski i sv. Justina

Nakon razgledavanja Verone, krenuli smo za Padovu. Padova je mali gradić poznat po crkvi i zaštitniku obitelji sv. Ante Padovanskog. Crkva je predivna izvana i iznutra, no nažalost unutra nam nije bilo dopušteno fotografirati. Iako je ta crkva najpoznatija u Padovi, zaštitnica Padove je sv. Justina. U Padovi se nalazi mnoštvo mramornih kipova, koje mi nažalost nismo mogli vidjeti zbog sajma.

Crkva sv. Ante Padovanskog

Umorni, vratili smo se vrlo kasno u hotel, no trebalo se spakirati za sutrašnji povratak u Zadar.

Murano, Burano i Torocello

No, naše putovanje još nije bilo gotovo. U planu smo imali posjetiti tri najveća otoka Lagune: Murano, Burano i Torocello. Rano ujutro krenuli smo na brod za Murano gdje smo vidjeli kako se izrađuje čuveno murano staklo. U tamošnjem dućanu mogli smo vidjeti mnoštvo stvari načinjenih od tog stakla.

Burano

S Murana smo krenuli na Burano, mali otok s puno šarenih kuća. Te su šarene kuće ljudi gradili da bi ribari u olujama znali prepoznati svoje domove. Treći otok – Torocello poznat je po katerdrali Uzašašća Marijinog te po svojoj mirnoći i zelenilu.

Torocello

Time je završilo naše malo putovanje. Vidjeli smo mnogo toga, zabavili se, družili i u jednom bili svi složni: jedino što nije bilo dobro jest hrana.

Anđela Brkljača, 7.b