Veselo pred Donatom

Autor: Petra Vidaić, 9. 6. 2012.

Danima smo se pripremali za Dan izvannastavnih aktivnosti i 6. lipnja ispred zadarskog simbola Donata pokazali mozaik svojeg stvaralaštva u izvannastavnim aktivnostima.

Obilježili smo 2012. godinu kao godinu u kojoj se održavaju olimpijske igre, kao godinu učenja njemačkog jezika, godinu vjere, godinu šišmiša i godinu međugeneracijske solidarnosti.

U znaku 2012. godine

Osam je sati, u školi je živo, svi nešto rade, vrše se zadnje pripreme za odlazak na forum ispred Donata gdje ćemo pokazati što smo stvarali cijelu školsku godinu.

Zadnje pripreme

U trokolicu se ukrcavaju panoi, klupe, suncobrani, lavanda iz školskog vrta... Kako je paljenje olimpijskog plamena na Poljani Ivana Pavla II., treba u starogrčke toge odjenuti Ivana koji će biti naš bakljonoša i Petru koja će ga pratiti. Veže se platno, stavljaju pribadače, pravi se frizura, stavljaju lovorovi vijenci, obuvaju stare sandale, jer bi u tenisicama izgledali smiješno.

U starogrčkim togama

I, evo nas pred starim Donatom baš kao i prošle godine. Svatko uređuje svoj pano ili klupu s radovima jer građani već prilaze i gledaju naše radove.

Bogat mozaik radova

Učenici koji njemački jezik uče kao izborni svoju su klupu uredili slikama od riječi ispisanih na njemačkom jeziku.

Olimpijski krugovi nacrtani njemačkim riječima

Prostorom se razlijegao miris lavande koju smo ubrali u školskom vrtu, ljubičastom vrpcom svezali u malene kitice i dijelili prolaznicima koji su mirišući odlazili.

Lavanda iz našeg vrta

Obilježili smo i Godinu vjere, koju je papa Benedikt XVI. proglasio od 11. listopada ove godine do 24 studenoga 2013. Godinom vjere želi se potaknuti susret s Kristom preko istinskih svjedoka vjere i njezina produbljivanja.

Obilježili smo Godinu vjere

Jeste li znali da je Hrvatska sa svojih 35 od 52 vrste šišmiša jedna je od najbogatijih država sa faunom šišmiša. Šišmiši su iznimno važan dio svjetskih ekosustava - bitna su karika u prirodnom obnavljanju tropskih šuma, oprašivanju čitavog niza biljaka koje cvatu noću, kontroliranju brojnosti noću aktivnih kukaca, te tako predstavljaju indikator zdravlja okoliša. Stoga kao Međunarodna zlatna ekoškola pozabavili smo se i njima.

Šišmiši čuvaju ekosustav

Naš je grad oduvijek bio inspiracija mnogim umjetnicima. Tako su i članovi Školske Zadruge Dječje ruke izradili replike prozora svojeg grada, a u ambijentu Donata njihova je ljepota još više došla do izražaja.

Prozori moga grada

Za mikrofonom su se izmjenjivali pjevači, plesači i glumci okupljajući radoznale prolaznike, učenike iz drugi škola, učitelje i roditelje, a posjetio nas je i gradonačelnik, gospodin Zvonimir Vrančić u društvu pročelnika, gospodina Jose Nekića.

Našla se tu i Nova TV pa smo u kameru davali izjave.

Dramska igra Srce

Podne je brzo došlo. Valjalo je sve radove vratiti u školu. Bili smo veseli i zadovoljni. Rad u izvannastavnim aktivnostima itekako se isplatio. Još je jedan uspjeh iza nas. A već sutra počinju pripreme za četvrte Dane izvannastavnih aktivnosti.

Tekst: Petra Vidaić, 8.r.

Fotografije: Petra Drača, 7.r., Marija Strgačić, 8.r., Aranka Kecman, prof.