Skupljanje starog papira

Autor: Slavica Kovač, 26. 11. 2012.

Ukoliko imate hrpu novina i časopisa, odnosno starog papira uz malo volje možete pomoći našoj planeti.

Sutra, 27. studenoga 2012. u našoj se školi organizira skupljanje starog papira. Papir možete donijeti u školu u vremenu od 7,30 do 13,00 sati.

Pridružimo se ovoj hvalevrijednoj akciji i još jednom dokažimo da kao međunarodna ekoškola promičemo ekoživljenje. Zašto je dobro skupljati stari papir pogledajte pod OPŠIRNIJE.

Skupljanjem starog papira znatno se smanjuje količina otpada koja se odlaže na deponij. Preradom starog papira dobiva se sirovina za proizvodnju novog proizvoda, takvom preradom štedi se energija, jer proizvodnja papira iz otpadnog papira iziskuje i do 50% manje energije nego izrada papira iz drveta. Isto tako smanjuje se onečišćenje vode i smanjuje se zagađivanje zraka. Stoga treba imati na umu da je papir vrijedna sirovina, koja se može do 7 puta reciklirati.

RECIKLIRANJE PAPIRA
Mnogo je razloga zašto bismo prikupljali stari papir, i na taj način sudjelovali ne samo u očuvanju šuma već i u očuvanju cijelog planeta.
Za proizvodnju jedne tone papira potrebna su:

• četiri stabla
  • 200 000 litara vode
  • 4 600 kWh energije

Za jednu tonu recikliranog papira:

• nije potrebno niti jedno stablo
  • 160 litara vode
  • 2 400 kWh energije

Papir se sakuplja tako da se odlaže u zato predviđene spremnike – kontejnere i kartonske kutije. Pri odlaganju starog papira i kartona u za to predviđene spremnike, jako je bitno da se ne ubacuju druge neodgovarajuće vrste otpada. U plave spremnike za papir bacajte novinski i uredski papir, časopise, kataloge, prospekte, bilježnice te papirnatu i kartonsku ambalažu.
Tetrapak ambalažu, plastificirani, metalizirani ili zauljeni papir i fotografije nemojte ostavljati u ovim spremnicima jer se ne mogu reciklirati.
Tako prikupljen papir se otprema na prerađivanje i izradu novog proizvoda koji nam je svakodnevno potreban. Reciklirani papir pretvara se u nove proizvode kao što su novine, papir za printere, knjige, uredski materijal ili toaletni papir.

Ako se reciklira tona papira, spašava se oko 17 stabala, dva barela nafte, 4100 kilovata energije i spriječi se 30 kilograma onečišćenja!

Izvor: http://odzdoa.com