Povijest rock'n'rolla

Autor: Administrator , 8. 1. 2013.

Nakon drugog svjetskog rata događaji planetarnog značaja počeli su se ubrzanije odvijati, kao uostalom i sam život, pa je tako na današnji dan 1954. godine mladi Elvis Presley ušetao u jedan studio u Memphisu, platio 4 dolara i snimio singlicu s dvije pjesme, „Casual Love" i „I'll Never Stand in Your Way", kao poklon za svoju majku.

Tehničar je okrenuo par telefonskih brojeva i povijest rock'n'rolla počela se pisati sama.

Elvis Presley, jedna od najznacajnijih licnosti u povijesti showbussinesa, roden je 8. sijecnja 1935. godine u gradicu malenom gradu Tupelo u saveznoj državi Mississippi kao Elvis Araon Presley. Njegovi otac i majka, Vernon i Gladys bili su siromašni - on je radio slabo placene poslove ponekad i kao najamni radnik u poljoprivredi, dok je Gladys bila švelja. Obitelj je pri Elvisovu porodu zadesila tragedija. Njegov brat blizanac Jessie Garon roden je mrtav. Gladys rodila je u skromnoj dvosobnoj kuci u kojoj su živjeli do preseljenja u Memphis gdje su krenuli u potrazi za boljim životom.

Obitelj je preselila u Memphis 1948. godine, a tada vec tinejdžer Elvis maturirao je u tamošnjoj srednjoj školi Humes. Kao 13-godišnjak poceo je pjevati u javnosti - na crkvenim svecanostima i srednjoškolskim priredbama, a poput svojih vršnjaka slobodno vrijeme cesto je provodio u prodavaonici ploca. Na Elvisov glazbeni stil najviše su utjecali onodobna pop i country glazba, gospel zborovi koje je slušao u crkvi i crnacki R&B u kojem je uživao dok je šetao kultnom ulicom Beale u Memphisu.
Gladys, Elvis & Vernon Presley 1937.

Elvisov glazbeni uspon pocinje 1954. godine kada potpisuje ugovor s legendarnom izdavackom kucom Sun Records. Prvu plocu s pjesmama "My Happiness" i "That's When Your Heartaches Begin" snimio je kao rodendanski dar majci 8.svibnja 1954.. Svjetsku slavu nije dugo cekao. Dvije godine kasnije bio je prava senzacija. Njegov jedinstveni stil i zvuk - kombinacija raznih glazbenih utjecaja u originalnoj "mješavini" bio je potpuno drugaciji od svega što se u to vrijeme moglo cuti.
Hitovi poput "That's All Right Mamma" i Heartbreak Hotel" obilježili su njegov uzlet pocetkom 50-tih, a na vrhuncu slave bio je od 1960. do 1975. godine. U tom je razdoblju izdao 52 ploce i još za života prodao oko 600 milijuna primjeraka.

Osim glazbene, ostvario je i iznimno uspješnu filmsku karijeru. Glumio je u cak 33 filma. Na velikom platnu prvi se put pojavio 1956. u "Voli me nježno". Iako mu filmovi nisu bili neke velike umjetnicke vrijednosti (mahom je glumio u nezahtjevnim glazbenim komedijama), svaka naslovna pjesma bila je zagarantirani hit. Koliko su mu filmovi usprkos upitnoj kvaliteti bili uspješni, svjedoci podatak da je od 1957. do 1966. bio na listi najkomercijalnijih americkih glumaca.

Jedan od najpopularnijih pjevača svih vremena i začetnika rock'n'rolla, počeo je propadati nakon razvoda, u oktobru 1973. Dva puta te godine završio je u bolnici, zbog predoziranja barbituratima. Unatoč zdravstvenim i problemima s ovisnošću, 1973. bila je godina u kojoj je Elvis radio više nego ikada. Umro je 1977. godine. Pronađen je bez svijesti u svom kupatilu. Pokušaji oživljavanja nisu imali efekta. Imao je 42 godine. Iako je u prvim izvještajima droga bila isključena kao mogući uzrok smrti "Kralja", istragom je otkriveno da mu je receptima propisano skoro 10.000 tableta u periodu od osam mjeseci koji su prethodili njegovoj smrti.

Elvis je, za života, u cijelom svijetu prodao više od milijardu albuma, više nego bilo koji drugi glazbenik. Srušio je sve rekorde: u dvadesetak godina rada objavio je 97 ploca, a na vrhovima top lista proveo je cak 996. tjedana.Osvojio je mnoga priznanja, medu kojima se izdvajaju tri Grammyja iz 14 nominacija, te Grammy za životno djelo kojeg je osvojio kada mu je bilo samo 36 godina.

Izvor: http://metro-portal.hr/dogodilo-se-na-danasnji-dan-8-sijecnja/14027