Judo i futsal - novi sportovi na Državnom prvenstvu

Autor: Dora Klarić, 18. 9. 2013.

Hrvatski školski športski savez od ove školske godine uvodi dva nova sporta - judo i futsal u sustav Državnog prvenstva. Judo postaje sastavni dio DP-a u kategoriji osnovnih škola i to u obje konkurencije (dječaka i djevojčica), a druga novost je uvrštavanje futsala u kategoriji osnovnih i srednjih škola za djevojčice i djevojke.

Uvrštavanjem novih sportova u sustav DP-a, HŠŠS i dalje nastoji unapređivati školska sportska natjecanja, raditi na promociji školskog sporta i na kraju najvažnije, povećati interes za bavljenjem školskim sportom što će rezultirati sve većim brojem djece koja su uključena u školska sportska natjecanja.

Bitna je novost i uvođenje pojma „Stalni sportovi“. To su sportovi za koje će se organizirati natjecanja po važećem modelu od školske godine 2013./2014. sve do školske godine 2016./2017. Stalni sportovi su: futsal, rukomet, košarka, odbojka, atletika, stolni tenis i badminton.

Pojam „Ostali sportovi“ odnosi se na sportove plivanje, gimnastika, šah, kros i judo. Za te se sportove organizira sustav natjecanja prema interesu za njihovu organizaciju na razini županija. ŽŠSS šalju predprijave u HŠŠS do 1. studenog 2013. godine temeljem kojih će HŠŠS za pojedini sport izraditi primjeren sustav natjecanja.

Pored spomenutih novosti, svakako je potrebno naglasiti kako će kao identifikacijski dokument, na natjecanjima u organizaciji HŠŠS-a, vrijediti jedino važeće iskaznice izdane od strane ŽŠSS-a ili HŠŠS-a.

Također, novost je i prijava škola na poluzavršna natjecanja DP-a po jednakom modelu kao i na Završnicu DP-a. Škole će se prijavljivati putem internetske aplikacije HŠŠS-a, a u prijavi će im biti dozvoljeno prijaviti 50% više učenika nego li će stvarno doći na natjecanje s original prijavom. Ovaj način olakšava i ubrzava postupak prijave ali olakšava voditeljima odabir učenika za natjecanje.

Iz HŠŠS-a predlažu profesorima TZK, ali svima koje zanima, da podrobnije pročitaju Propisnik Državnog prvenstva školskih sportskih društava Republike Hrvatske za školsku godinu 2013./2014.

Poboljšan i nadopunjen dokument usvojen je 5. rujna 2013. na 33. sjednici Izvršnog odbora HŠSS.

Ovdje valja spomenuti i da se natjecanje učenika koji polaze 5. i 6. razred – nastavlja. I ove školske godine (2013./2014.) Državno prvenstvo za učenike koji polaze 5. i 6. razred ide dalje, po više-manje istom modelu.

Ipak, manjih promjena ima pa se profesorima preporučuje da pogledaju Propisnik Državnog prvenstva školskih športskih društava Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda za školsku godinu 2013./2014.

Više o svemu može se vidjeti na internetskim stranicama Hrvatskog školskog športskog saveza.

Izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor/sport?news_id=8886