CISOK-centar za informiranje i savjetovanje o karijeri

Autor: Karla Miletić, 25. 10. 2013.

CISOK je novootvoreni informacijski centar za mlade i odrasle. Kao novinarke, moja kolegica Ivana Atelj i ja Karla Miletić krenuli smo u zadarski CISOK centar da dobijemo više informacija koje ovim putem želimo podijeliti s našim čitateljima. U njemu smo upoznali stručne savjetnice Dinu Glavan i Luciju Bušljetu koje su nam malo pobliže objasnile o čemu se tu radi...

Riječ je o centrima diljem Hrvatske koji pomažu ljudima u odabiru njihova zanimanja. Pokrenuo ga je Hrvatski zavod za zapošljavanje s novčanom podrškom Europske Unije. Iako ima mnogo različitih mogućnosti posvetile smo se temi: Kamo nakon osnovne škole...?

Savjetnice CISOK-a Dina Glavan i Lucija Bušljeta

Kroz provedbu 10 interaktivnih radionica učenici sedmih i osmih razreda će se upoznati s:

1. procesom donošenja profesionalnih odluka

2. uvidjeti kako njihov školski uspjeh utječe na njihovo daljnje obrazovanje i odabir zanimanja

3. istražiti kako hobiji i slobodne aktivnosti mogu pridonijeti planiranju karijere i zadovoljstvu životom

4. istražiti kako obitelj utječe na život i profesionalne odluke

5. proučiti četiri povezane životne uloge ključne za razumijevanje pojma karijere

6. upoznati se s poslovima kojima se bave ljudi u njihovoj regiji s ciljem razlikovanja zanimanja i područja djelatnosti

7. opisati što za njih znači idealan život kako bi spoznali svoje životne vrijednosti

8. saznati koje ih škole pripremaju za različita zanimanja

9. saznati koje im je obrazovanje potrebno da bi ostvarili svoje profesionalne želje

10. upoznati važnost izgrađivanja profesionalnih veza koje im mogu pomoći u izgrađivanju karijere

Radionice su namijenjene osvještavanju osobnih sposobnosti i vrijednosti kako bi se učenici što lakše prilagodili današnjem svijetu brzih promjena i napretka te unaprjeđivali proces vlastitog profesionalnog  života.

Također su osmislili novi program  „Moj izbor“  kojim učenicima žele približiti različita zanimanja kojih iz dana u dan ima sve više te se njihov program sve više nadopunjuje. U tom testu djeca odgovaraju na pitanja te program s obzirom na njihove odgovore daje djeci najuži spektar zanimanja upravo za njih. Mi smo se okušale u tom testu i vrlo nas je iznenadio.  Sastoji se od stotinjak pitanja na koja odgovaraš s ne, uglavnom ne, svejedno mi je, uglavnom da i da. Test je vrlo zanimljiv i nadahnjujuć jer stvarno produbljuje  razmišljanja o budućnosti i vrijednosti znanja i zanimanja u životu.

Učenici u taj centar mogu otići kad žele i mogu pitati sve što ne razumiju. Mogu se informirati, „surfati“  i razgovarati s njihovim djelatnicama u razdoblju od 8:00 do 20:00. Na takve radionice  išlo se i prošlih godina u Zavod za zapošljavanje, no pred sam kraj školske godine pa oni ovim centrom žele omogućiti da učenici o izboru zanimanja razmišljaju puno prije.

Tekst: Karla Miletić

Slike: Ivana Atelj