STOP diskriminaciji!Danas slavimo Međunarodni dan ljudskih prava

Autor: Administrator , 10. 12. 2013.

Međunarodni je dan ljudskih prava. Obilježava se na dan kada je u UN-u 1948. potpisana Opća deklaracija o ljudskim pravima. Tada je prvi put u povijesti priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost... bez ikakvih razlika. Ovaj datum smatra se prekretnicom u suvremenoj povijesti, jer se svijet udružio kako bi zauvijek stali na kraj genocidu nastalom za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Danas će biti dodijeljene Nobelova nagrada za dostignuća na polju fizike, kemije, medicine i književnosti, te nagrada za mir. Potpisivanjem Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima 10. prosinca 1948. godine, po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato je pravo svih ljudi na „život, slobodu i sigurnost…bez ikakvih razlika“, čime se stvaraju uvjeti za obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava.

Svake godine na Međunarodni dan ljudskih prava dodjeljuje se Nobelova nagrada za dostignuća na polju fizike, kemije, medicine i književnosti, te nagrada za mir.

Članak 2. Opće deklaracije o ljudskim pravima

„Svakome su dostupna sva prava i slobode navedene u ovoj Deklaraciji, bez diskriminacije bilo koje vrste poput rase, boje kože, spola, jezika, vjerskog, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnosti ili društvenog porijekla, imovinskog statusa, statusa stečenog rođenjem ili bilo kojeg drugog statusa.“

Izvor: http://www.ezadar.hr/clanak/danas-slavimo-medunarodni-dan-ljudskih-prava