8. prosinca 1980. ubijen JOHN LENNON

Autor: Administrator , 7. 12. 2010.

Karizmatični vođa Beatlesa , pjesnik i glazbenik John Lennon, ostat će zabilježen kao jedan od najvrednijih izdanaka rock kulture dvadesetoga stoljeća.
John Winston Lennon rodio se 9. listopada 1940. godine u Liverpoolu. Pedesete su bile godine u kojima je rock'n'roll krenuo u nezadrživ prodor među široke društvene slojeve. Little Richard, Budy Holly, Elvis Presleyi drugi osvojili su svijet, a u Liverpoolu se sve više rock'n'roll događaja vrtjelo oko Johna Lennona.

S njima je počelo novo doba

The Beatles, skupina koju je Lennon osnovao, karijeru je počela 1960., svirajući po manjim klubovima Liverpoola i Njemačke, osobito Hamburga. U to vrijeme Lennon počinje pisati pjesme zajedno s basistom Beatlesa Paulom McCartneyem. Ta će suradnja obilježiti sjelokupan opus Beatlesa.

The Beatles

Beatlesi su do svog razlaza 1970. godine objavili 13 albuma i 20 singlica, te snimili četiri igrana i jedan crtani film. Njihovi albumi, bez obzira na to što im se stilski izričaj s vremenom mijenjao, ostali su rado slušani diljem svijeta. Nakon razlaza, svaki je Beatle gradio vlastitu karijeru, no samostalna ostvarenja nisu bila ni blizu uspjehu koji je kvartet postigao zajedno. Lennonov najuspjeliji samostalni album odiše naglašenom melodioznošću i gorljivošću za boljim svijetom. Potaknut nepravdom, prije svega Vijetnamskim ratom, postaje, što je svojstveno umjetnicima, naivan politički i mirovni aktivist. Godine 1970. sa svojom drugom ženom, Japankom Yoko Ono, skrasio se u New Yorku, želeći u vrevi kozmopolitskoga grada sačuvati privatnost.

Yoko i John

No u tome nije uspio. Poremećeni obožavatelj, navodno nezadovoljan autogramom kojim mu je Lennon potpisao svoju najnoviju ploču, dočekao je 8. prosinca 1980. Johna i Yoko ispred njihova stana. Yoko Ono propustio je, a zatim prišao Johnu i hladnokrvnu ga ubio iz neposredne blizine. Još je jedan buntovnik otišao prerano.

« Travanj 2024 »

Ukupno: 1281942