Stanarci u sinergiji prekrasnog ličkog krajolika s genijalnim vizionarskim umom

Autor: Pola Spajić, 5. 5. 2023.

Posjet Memorijalnom centru 'Nikola Tesla' i utočištu medvjeda Kuterevo

Trećaši OŠ Stanovi (3.a, 3.b i 3.c), zajedno su sa svojim učiteljicama (Ana Paleka, Zvjezdana Barić, Ana Ribić te pratnjom i asistenticama), imali priliku posjetiti multidisciplinarnu instituciju koja objedinjuje znanost, umjetnost i turizam, Memorijalni centar 'Nikola Tesla', u njegovoj rodnoj kući u prekrasnom Smiljanu.

Nakon što su 'napunili baterije', stopili su se s prirodom u divnom Kuterevu, planinskom naselju u uskoj uvali na obroncima sjevernog Velebita,  koji je obgrlio medvjediće, dao im utočište  i omogućio uvjete prirodnog staništa.

Probudimo se! Čuvajmo prirodu, nakit naše prelijepe Hrvatske .

Brinimo se za životinje, ta divna bića od kojih možemo svašta naučiti!

Budimo ponosni na našu kulturnu baštinu i čuvajmo je !

Poštujmo sve što nam je Nikola Tesla omogućio i nastojmo prekinuti zloupotrebljavanje današnje tehnologije i nek nam bude sredstvo i pomoć.

Hvala ti Nikola na današnjim mogućnostima. Nadamo se da ćemo ih u budućnosti što više unaprijediti i koristiti i eliminirati svaku vrstu  zloupotrebljavanja istog.

Posebne zahvale voditeljici MC 'Nikola Tesla', voditeljima utočišta medvjeda Kuterevo, restorantskom osoblju u Otočcu te našim vozačima autobusa i 'vodičkama' koji su učenike prilikom vožnje zabavljale, poticale na druženje, pjevanje i igru te obogatile dodatnim informacijama o Ličko-senjskoj županiji i uvele u nestrpljivo upoznavanje sa sadržajem izleta

Zavirite u galeriju i dodatni sadržaj (pod 'više') i pokušajte barem malo doživjeti ono što smo i mi... Jer slike govore više od riječi.

Teslina životna priča, ekscentričnost i osebujnost karaktera te genijalnog uma nikoga nije ostavila ravnodušnim. Njegova rodna kuća uz pravoslavnu crkvu sv. Petra i Pavla iz 1765.godine postaje Memorijalni muzej koji je godinama radio na očuvanju kulturnog dobra te je cijelo Spomen -područje proglašeno spomenikom kultzre, 1976.godine.  Novo sagrađeni objekti su: trijem, ispitna stanica i multimedijalni centar s pripadajućim igralištem za djecu. Nikola Tesla je bio najveći svjetski izumitelj te je imao više od 700 izuma. Upravo njemu možemo zahvaliti za nastanak modernog svijeta te brojnih izuma iz područja elektrotehnike.

Izdvojit ćemo najvažnije i to upravo one koje su naši učenici imali priliku i vidjeti:

• Sustav višefaznih struja i okretno magnetsko polje (izmjenični višefazni motori i generatori na principu okretnoga magnetskog polja)
  • Izmjenični sustav prijenosa i distribucije električne energije
  • Teslin oscilacijski transformator (Teslina zavojnica)
  • Rasvjeta pomoću struja visoke frekvencije
  • Sustav bežičnog prijenosa radiosignala i energije
  • Teleautomatika (daljinsko upravljanje brodom)
  • Teslina turbina
  • Radio

'Najvažniji produkt stvaralačkog uma je izum. Njegov je krajnji cilj ovladavanje uma prirodom i iskorištavanje njezinih sila za potrebe čovječanstva.'

'Naše vrline i naši promašaji su neodvojivi, kao sila i materija. Kada se odvoje, nema više čovjeka.'

'Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje.'

'Ako ne znate kako, promatrajte pojave prirode, ona će vam dati jasne odgovore i inspiraciju.'

'Svi mi moramo imati neki ideal koji će upravljati našim ponašanjem i zadovoljiti nas, ali on nije materijalan, bez obzira da li je vjera, umjetnost, znanost ili bilo što drugo, samo je važno da djeluje kao nematerijalna sila.'

'Na taj način sve što je bilo veliko u prošlosti bilo je ismijano, osuđeno, izgurano, potiskivano - samo da izađe još jače, sve više pobjedonosno iz te borbe.'

'Svaki napor pod prisilom zahtijeva žrtvovanje životne energije. Ja nikada nisam platio tu cijenu, naprotiv, ja sam pustio svoje misli da procvjetaju.'

Dokumentarni film u multimedijalnoj dvorani obuhvatio je najznačajnije događaje; padove i uspone, način života , zanimljive vizije, obrazovanje , izume sve do njegove smrti u New Yorku , 1943.godine.

Učenici su nakon posjeta imali priliku posjetiti suvenirnicu i počastiti se uspomenom na Nikolu Teslu. Na igralištu ispred Centra, 'odmorili' su oči i razbistrili um od raznih informacija i uživali u prekrasnom krajoliku.

Nakon što su 'napunili baterije', stopili su se s prirodom u divnom Kuterevu, planinskom naselju u uskoj uvali na obroncima sjevernog Velebita,   koji je obgrlio medvjediće, dao im utočište  i omogućio uvjete prirodnog staništa. Najmlađi medvjed ima 15 godina, a najstariji 50 godina.

Utočište za medvjede osnovano je 2002. godine, a njime upravlja udruga zanimljive kratice - VUK (Velebitska udruga Kuterevo). Cilj utočišta jest zbrinuti medvjediće te zaštititi njihova prirodna staništa. Razlozi za zbrinjavanje medvjedića su ili to što ih napuste majke dok se još nisu u stanju brinuti sami za sebe ili se previše zbliže s ljudima te postanu nesposobni za život u divljini.

Učenici su imali priliku pomoći medvjedićima ostavljanjem priloga i kupnjom suvenira; figurica, privjesaka, razglednica sa zanimljivim slikama medvjeda, tradicionalnog ličkog suvenira te meda od bagrema i medvjeđeg luka.

Nakon obrazovnog sadržaja i rekreacije, učenici su u Otočcu napunili energiju finim ručkom i slasnim palačinkama. Pri povratku, uz pjevanje i zabavu osvježili su se sladoledom u želji da izlet što duže potraje.