Johannes Gutenberg

Autor: Lea Jurin, 3. 2. 2011.

Otkad postoje ljudi, postoje i inovatori, pojedinci koji su spremni uložiti mnogo truda, znanja i vremena da bi smislili nešto novo, nešto što će koristiti čovječanstvu. Jedan od takvih je i Johannes Gutenberg koji je silno želio unaprijediti tiskarstvo.

Rođen je u rudarskom gradiću Mainzu, oko 1397., a umro (prema nekim izvorima) 3. veljače 1468.

Prva knjiga, poznata kao Gutenbergova Biblija, izašla je iz tiska 30. rujna 1452. godine. Tiskanih je knjiga bilo je i ranije, ali je Gutenbergova prva imala današnji oblik knjige.

Gutenberg je tiskao slovima izrađenim od drveta ili metala, usavršio je ručnu pokretnu prešu i koristio crnilo i papir.

Sam otisak je bio mnogo jeftiniji i na taj je način postao pristupačan širim masama.

Gutenbergova Biblija

Biblija je tiskana u dva stupca (kolumne), po 42 retka, s ukupno 1282 stranice s po dva stupca, nazivana zato četrdesetidvastupčana Biblija. Ispisana je s obje strane, s ilustriranim početnim slovima pojedinih poglavlja, u više boja.

Gutenberg je tiskao oko 180 takvih Biblija, koje su već u njegovo vrijeme postale bestsellerom. Od te prve tiskane Biblije ostalo je samo 49 primjeraka; oni se danas nalaze u knjižnicama svjetskih metropola (London, Rim, Vatikan, Washington, Berlin, Mainz ...). Jedan od najljepših primjeraka Gutenbergove Biblije čuva se u Berlinu; prekrasno je ilustrirana i dobro sačuvana.

Detalj Gutenbergove Biblije

Tiskana Biblija, reprint izdanje iz 1992. godine (Mainz), koju je mons. Marijanu Oblaku, blagopokojnom zadarskom nadbiskupu, poklonio nadbiskup Mainza kardinal Karl Lehmann, uz potporu drugih dobročinitelja, facsimile je prve Gutenbergove Biblije, koju je sam Gutenberg poklonio španjolskome kralju Don Juanu Carlosu I., te se danas čuva u Javnoj državnoj knjižnici u španjolskom gradu Burgosu.