Charles Dickens - pisac za sva vremena

Autor: Emma Matković, 7. 2. 2011.

Engleski književnik i pripovjedač Charles Dickens rodio se 7. veljače 1812.

Slavu je stekao romanima Pickwickov klub, Oliver Twist, Život i doživljaji Nicholasa Nicklebyja, Stara prodavaonica rijetkosti, Barnabyjem Rudgeom, David Copperfield...

Charles Dickens - pisac za sva vremena

Njegova su djela i likovi obilježili cijelu jednu eru.

Božićna priča i Oliver Twist objavljivani su u tjednim ili mjesečnim nastavcima poput sapunica tadašnjega vremena. Ovaj način objavljivanja poticao je iščekivanja novih obrata u zapletu priče i povećavao prodaju. Tijekom serijala romana Velika iščekivanja, nastavci su nadmašili prodaju Timesa.
Dickens je prodao iznimno velik broj primjeraka s obzirom na činjenicu da polovica stanovništva nije znala čitati. Smatra se da ga je čitao svaki deseti pripadnik pismene populacije.

Prvo izdanje Božićne priče 1843.

Roman Božićna priča (A Christmas Carol) prvi je put objavljen 19. prosinca1843. Priča je po izlasku doživjela ogroman uspjeh. Već prvi tjedan prodano je 6000 primjeraka.

Škrtog direktora banke Scrooga posjećuje nećak i moli ga da ga pusti s posla na Božić. On ga pušta, ali uz uvjet da mu taj dan neće biti plaćen. Nakon što Scrooge zatvori ured, dolazi mu duh prijatelja Marleya u okovima i govori mu da će ga posjetiti tri duha: prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Nakon što mu duh budućnosti pokaže njegov grob zameten snijegom i obitelj koja se veseli njegovoj smrti, Scrooge ispravlja svoje krive postupke i odlazi nećaku na proslavu Božića donoseći jelo i piće. Svi sretno i zajedno slave Božić.

Do danas je ostala jedna od najpopularnijih i najdugovječnijih božićnih priča, ekranizirana mnogo puta. Priča je 1992. bila inspiracija poznatim Muppetima (videoisječak možete pogledati u Kutku za filmoljupce u božićnoj čestitki), a u posljednjoj ekranizaciji Scrooga glumi Jim Carrey.

Oliver Twist izlazio je u dijelovima svaki mjesec od veljače 1837. do travnja 1839. Ilustriracije je crtao George Cruikshank, koji je imao problema s crtanje djece. Djeca u Oliver Twistu izgledaju kao minijaturne odrasle osobe. s nerazmjerno velikom glavom.

Originalne 24 ilustracije iz mjesečnih izdanja 1837. - 1839..

Mnogo je više nepismenih ljudi uživalo u njegovim djelima, skupljajući se u konačištima ili kavanama kako bi slušali čitanja najnovijih poglavlja.
Dickensova su djela adaptirana za kazalište, dok su se suveniri, primjerice Pickwickovi šeširi ili cigare, prodavali željnoj publici.
Dickensov je utjecaj još i danas izrazito velik. U jednom BBC-evom istraživanju o omiljenim knjigama stanovnika Velike Britanije, na ljestvici najpopularnijih 100 našlo se pet Dickensovih naslova.

Po njegovim djelima snimani su filmovi i televizijske serije. Oliver Twist ekraniziran je mnogo puta, posljednji put 2005. snimio ga je Roman Polanski.

cheeky Iskreno se nadam da ste knjigu pročitali, no ako niste, požurite u našu školsku knjižnicu. Tamo vas knjiga čeka!

Izvor: http://charlesdickenspage.com/illustrations.html