Međunarodni dan materinskoga jezika

Autor: Petra Vidaić, 21. 2. 2011.

Međunarodni dan materinskoga jezika obilježava se svake godine 21. veljače od 2000. godine, s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika, te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.

Čuvajmo svoj materinski jezik!

Međunarodni dan materinskoga jezika

UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine na prijedlog Bangladeša proglasio 21. veljače – Međunarodnim danom materinskoga jezika.

Važnost toga dana potvrđena je godine 2001. na 31. Glavnoj skupštini. Tada je usvojena Deklaracija o kulturnoj različitosti, gdje u 5. članku piše: ...svakoj se osobi mora omogućiti izražavanje i stvaranje djela na jeziku koji izabere, posebice na materinskome jeziku... Od tada se svake godine slavi u svijetu Međunarodni dan materinskoga jezika kao jedan od zajedničkih simbola ravnopravnosti svih naroda.

Istraživanja pokazuju kako polovici od šest tisuća svjetskih jezika prijeti nestanak u idućih nekoliko naraštaja, jer polovicu svih jezika govori samo deset tisuća i manje govornika, a čak četvrtinu samo tisuću osoba. Obrazovni sustavi širom svijeta i Internet zanemaruju tisuće jezika, što ugrožava i bogatstvo ljudskog znanja.

smiley    Znate li

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje središnja je hrvatska znanstvena ustanova za proučavanje i njegovanje hrvatskoga jezika. Osnovan je 1948. g., a pod sadašnjim imenom djeluje od 1997. godine.
Temeljna je zadaća Instituta znanstveno proučavanje hrvatskoga jezika, njegovanje hrvatske jezikoslovne tradicije i očuvanje hrvatskoga jezičnog identiteta. Rad Instituta odvija se u sklopu znanstvenoistraživačkih projekata. Uključuje u prvome redu obradbu i izdavanje temeljnih djela hrvatske suvremene i povijesne leksikografije, prikupljanje i obradbu dijalekatne i onomastičke jezične građe te izradbu raznorodnih jezikoslovnih priručnika.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Vijeće za normu hrvatskoga standardnog jezika imenovao je ministar znanosti obrazovanja i športa 14. travnja 2005. na čelu s akademikom Radoslavom Katičićem. Vijeće vodi sustavnu stručnu skrb o hrvatskome standardnom jeziku, raspravlja o aktualnim nedoumicama i otvorenim pitanjima hrvatskoga standardnog jezika, upozorava na primjere nepoštivanja ustavne odredbe o hrvatskome kao službenome jeziku te promiče kulturu hrvatskoga standardnog jezika u pisanoj i govornoj komunikaciji.

Jedan od članova je prof. dr. sc. Mile Mamić, redovni profesor na Odjelu za kroatistiku i slavistiku Sveučilišta u Zadru.

Izvor: www.matica.hr i www.skole.hr