Alegorijska kola

Autor: Ana Knežević, 24. 2. 2011.

Alegorijska kola, koja su sastavni dio karnevalskih povorki, prvi se put pojavljuju 24. veljače 1868. godine u New Orleanseu na prvom Mardi Grasu, danas tradicionalnom karnevalu poznatom u cijelom svijetu.

Riječki karneval

Karneval (lat. caro: meso + levare: dignuti) razdoblje je prije korizme u kojem se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi.

U Hrvatskoj se uz karneval ravnopravno spominju mesopust, poklade ili fašnik, koji su više vezani uz određene regije, mjesta, njihove običaje, a često se u prerušavanju moraju poštivati pravila i ritual, njihov početak i kraj.

Riječki karneval

Za vrijeme karnevala najčešće su sredstvo zabave maske koje plešu, a taj se ples često zove maskembal, tj. ples pod maskama.

Maska ili maskara strana je riječ koja je u hrvatski došla iz dvaju izvora: francuskoga (masque) i turskoga maskara (šala). Riječ se danas rabi u gotovo svim europskim jezicima.

U hrvatskome jeziku za nju postoji više zamjena: krinka, obrazina, larva, krabulja, čuvida.

Riječi krinka i obrazina hrvatske su riječi kojima treba dati prednost tamo gdje se maska rabi kao riječ koja označuje predmet kojim se pokrivaju oči.

Krinka

Za zamaskiranu osobu bolje je upotrijebiti riječ krabulja, pa umjesto riječi maskenbal, koja je u hrvatski jezik ušla iz njemačkoga, bolje je rabiti izraz krabuljni ples ili ples pod maskama.

wink Zadarski karneval održat će se od 4. do 8. ožujka 2011. godine. Više o karnevalu pisat ćemo pred sam karneval.