Vladar Hrvata po Božjoj milosti

Autor: Petra Vidaić, 4. 3. 2011.

Knez Trpimir je 4. ožujka 852. godine izdao povelju u kojoj se naziva vladarom Hrvata po Božjoj milosti što je prva hrvatska isprava u kojoj se spominje hrvatsko ime.

Knez Trpimir (kadar iz Hrvatskih kraljeva)

Trpimir je bio knez Primorske Hrvatske od 845. do 864. godine, te utemeljitelj vladarske dinastije Trpimirovića.

Osobito je znamenita Trpimirova darovnica na latinskom jeziku od 4. ožujka 852. kojom je splitskoj nadbiskupiji potvrdio darovnicu svoga prethodnika Mislava, te joj je još darovao crkvu sv. Jurja u Putalju i neke posjede s pripadajućim kmetovima.

Tu najstariju sačuvanu ispravu hrvatskih vladara napisao je jedan svećenik u svojstvu kneževog kancelara, a u njoj su i navedeni svjedoci: pet župana, knežev upravitelj dvora (Negotin), tri svećenika (Dominik, Ciprijan i Martin) i pet ostalih uglednika.

Trpimirova darovnica

U povelji se Trpimir naziva pomoću Božjom knezom Hrvata (iuvatus munere divino dux Croatorum), a svoju zemlju naziva regnum Croatorum. Ovaj naziv, premda bi se mogao doslovno prevesti kao kraljevstvo Hrvata, vjerojatnije u to doba označava zemlju nad kojom vladaju Hrvati.

Trpimir se oslovljava milošću Božjom, knez Hrvata (u lat. izvorniku: Dux Chroatorum iuvatus munere divino), što vjerojatno znači da ga na vlast nije postavio car. Iz Povelje se također saznaje da je Trpimir stolovao u Bijaćima, a posjedovao je i Klis.

Izvor: http://hr.wikipedia.org/wiki/Trpimir