Bez vode nema života

Autor: Dora Matoković, 22. 3. 2011.

Dan 22. ožujka svake se godine širom svijeta obilježava kao Svjetski dan voda.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1992. godine označila je 22. ožujak  kao Međunarodni dan voda, kako bi privukla međunarodnu pažnju na kritični nedostatak čiste i sigurne vode za piće širom svijeta.

."Voda je opće nasljedno dobro, čiju vrijednost moraju svi poznavati. Zadatak je svakog da s njom gospodari i da je brižljivo koristi." - točka X. Evropske povelje o vodi

Svjetski dan voda 2011. godine obilježava se pod sloganom

„voda za gradove – odgovor na  urbani izazov“,

opominjući sve subjekte društva da je čiste vode za sve ljudske aktivnosti sve manje.

Bez vode nema života. Svaki prostor unutar i izvan stanice ispunjen je tjelesnim tekućinama koje se temelje na vodi. Tjelesna zaliha vode djeluje kao otapalo, te osigurava transport, kontrolu temperature te "podmazivanje" organizma. Metaboličke aktivnosti, primjerice proizvodnja energije i izgradnja tkiva, od životne su važnosti, a odvijaju se u vodenom okruženju. Voda cirkulira po tijelu u obliku krvi i drugih tjelesnih izlučevina te tkivnih tekućina

.

Od ukupne količine vode na našem planetu 97 posto je slano. Samo tri posto je slatka voda, od čega je većina smrznuta u polarnim ledenim područjima.

Voda pokriva dvije trećine Zemljine povšine, međutim voda za piće predstavlja tek 2,5 % ukupne količine vode, a manje od 1 % ili 200.000 km3 je upotrebljivo.

Pitka voda obnovljiva je jedino putem snijega i kiše, prosječno 40.000 do 50.000 km3 godišnje.

Više od milijardu ljudi na svijetu nema pristup sigurnoj vodi za piće, a više od dvije milijarde nema osnovne higijenske uvjete.

Zalihe vode po stanovniku sustavno se smanjuju zbog rasta populacije, zagađenja i očekivanih klimatskih promjena.

Godišnje prosječno umire 8 milijuna ljudi, najviše djece, zbog nedostatne opskrbe vodom

Hrvatska se po bogatstvu i dostupnosti vodnih izvora po stanovniku nalazi na petom mjestu u Europi, a na 42. u svijetu. Jedna je od rijetkih zemalja koja i u Europi i u svijetu ima značajne rezerve neonečišćene pitke vode.

Svaki put kad iz slavine ulijete čašu pitke vode, sjetite se slijedećeg;

Svakog dana prosječno kućanstvo potroši oko 50 litara vode na ispiranje wc-a, jedan od šest ljudi na zemlji nema dnevnih 20-50 litara osigurane svježe vode,

Svakodnevno od posljedica nedostatka vode umire 3.800 djece.

Prema procjenama čak 1,1 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi, a 2,4 milijarde živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta.

Svatko od nas može dati svoj doprinos  razvjajući navike štednje i racionalnog korištenja svih prirodnih resursa pa tako i vode.

Dora Matoković