Ljubičasti dan

Autor: Lucija Pantalon, 26. 3. 2011.

26. ožujak obilježava se u svijetu kao Ljubičasti dan (Purple Day) - Dan podrške oboljelima od epilepsije.

Obilježavanje je pokrenuto 2008. godine na inicijativu devetogodišnje djevojčice Cassidy Megan, njezinih roditelja i Društva za epilepsiju Nova Scotia, Kanada.

Cassidy Megan

Kao većina djece, zbog epilepsije, Cassidy je imala ograničenja u igri, druženju sa vršnjacima, u školi.

Prezentirala je svoju bolest i probleme pred kolegama u školi, te je uz podršku majke pokrenuta šira akcija da 26.ožujak postane Dan podrške oboljelima i da ljubičasta boja lavande postane simbol, obzirom da je ona međunarodna boja epilepsije.

Ljubičasto je međunarodnana boja za epilepsiju

Često ne znamo kako se ponašati kada netko pored nas dobije napadaj. Odgovor , koji vam donosimo, pronašla sam na stranicama Plive.

Prva pomoć u velikom epileptičkom napadaju

• Ukloniti iz blizine bolesnika sve predmete koji bi ga mogli ozlijediti u tijeku napadaja
  • Postaviti neki mekan i ravan predmet pod glavu bolesnika (jastuk, torbu, prikladno savijen odjevni predmet)
  • Otkopčati bolesniku okovratnik košulje, razvezati mu kravatu, eventualno otpustiti remen hlača