日本 i Sadako žive u našim srcima

Autor: Petra Vidaić, 6. 4. 2011.

Akcija Zadar čita 2011. nastavlja se u našoj školi. Učenici 7. b razreda čitanjem romana Sadako hoće živjeti još su jednom izrazili suosjećanje s mladima Japana.

Sat hrvatskoga jezika posvetili smo Japanu 日本, njegovoj kulturi, narodu i običajima.

日本私たちの心に住んでいる

Sa zanimanjem smo pratili prezentacije

Svi smo bili vrlo aktivni, te uz čitanje odlomaka romana Karla Brucknera Sadako hoće živjeti, pripremili smo prezentacije. Tako smo saznali geografske osobitosti Japana; saznali zašto Japan zovu Zemljom izlazećeg sunca; kako se priprema sushi - 寿司,鮨,鮓,すし, tradicionalno japansko jelo; što je kimono - 着物 i tko ga i kada nosi...

Stjepan i Armin naučili su nas o kimonu

... tko su bili samuraji - ; tko su gejše - 芸者; kako se izrađuje origami - 折り紙.

Stjepan je napisao i nekoliko haiku pjesama - 俳句 koje je pročitao. Pročitajte ih u prilogu.

Toni nam je prikazao osnovne podatke o Japanu

Kao uvod u razgovor o romanu pogledali smo Josipovu prezentaciju o Hirošimi - 広島 i Nagasakiju - 長崎.

Krešo i Ante govorili su o Zemlji izlazećeg sunca

Svatko je od nas izabrao ulomak koji mu se sviđa te smo čitali i razgovarali o Sadako, njezinom bratu Šigeu, njihovim roditeljima i trenutku kada je na Hirošimu pala atomska bomba, o Sadakinoj želji da izradi 1000 ždralova - クレーン, kako bi ozdravila.

Božidar čita ulomak romana

Na kraju svi smo se složili kako je rat besmislen i kako uvijek stradaju nedužni. Zato dižemo svoj glas protiv ratova. A da bi svi ljudi tako mislili, dovoljno je pročitati sljedeći ulomak:

I ta vatrena kugla obasjala je zrakama od nekoliko milijuna stupnjeva vrućine grad Hirošimu. U toj sekundi izgorjelo je 86 100 ljudi. U toj  sekundi je 7200 ljudi pretrpjelo teške ozljede. U toj sekundi je 6 820 kuća bilo pretvoreno u prah, a isisavanjem zrakopraznog prostora ti su se
djelići prašine uzvitlali nekoliko kilometara u visinu. U toj jednoj sekundi  srušilo se osim toga 3 750 zgrada, a ruševine su počele gorjeti.  U toj sekundi bombardirali su smrtonosne neutronske i gama – zrake eksplozivno mjesto u krugu od jednog i pol kilometra.
U toj jednoj sekundi je slika i prilika božja izvršila prvi pokušaj da uz pomoć nauke uništi samu sebe. Pokušaj je uspio.

Sandro i Ivan upoznali su nas s umjetnošću savijanja papira

Nakon razgovora pogledali smo Leonardin crtić o Sadako.

Leonarda je napravila kratki crtić

Ivan nam je pokazao samurajsku sablju - サーベル i drvene štapiće za jelo - iz svoje obiteljske kolekcije.

Ivan

Tako smo puna dva školska sata slikom, glazbom i riječju putovali u daleku prekrasnu zemlju, Zemlju izlazećeg sunca - 昇る太陽  土地.

Greta i Monika napravile su plakat o gejšama

Tekst i fotografije: Petra Vidaić

Priloženi dokumenti: