Svjetski dan Roma

Autor: Lea Jurin, 8. 4. 2011.

Svjetski dan Roma, proglašen je odlukom UN-a     8. travnja 1971. u Londonu kada je počeo Prvi svjetski kongres Roma, koji je verificirao autentično ime pripadnika tog naroda - Rom, što na jeziku Roma znači čovjek.

Romi su tradicionalno nomadski narod podrijetlom iz sjeverozapadne Indije.
Njihove migracije počinju iz Azije možda u 13. stoljeću, i otuda se počinju širiti Europom, u svakom slučaju u zapadnoj Europi dolaze negdje u 15. stoljeću, da bi se u 16. stoljeću proširili cijelom Europom.
Na područje Sjeverne Amerike dolaze krajem 1800.-tih godina. Raširivši se širom svijeta Roma (pred kraj 20. stoljeća) ima između deset i dvanaest milijuna.

Kadar iz filma Cigani lete u nebo

Romi su skloni glazbi i u mnogim su zemljama poznati kao profesionalni glazbenici. Njihovi orkestri sviraju pod vodstvom 'primaš'-a, koji improvizira melodije dodajući ih iznova, orkestar ga prati. Glazbala kojima se služe su prvenstveno violina, pa violončelo, kontrabas i cimbala.. Veoma su po ovoj glazbi poznati Romi u Mađarskoj.

Njihova himna je Gyelem, gyelem, što na hrvatskom jeziku znači Idem, idem.

Gelem, gelem (išao sam, išao)

išao sam išao dugim putovima
sretao sam sretne Cigane
ej Cigani odakle vi dolazite
čergama i gladnom djecom

smiley Cigani lete u nebo iz 1976. godine, redatelja Emila Lotjana, kultni je film romske tematike. Strast! Sloboda! Sudbina! Klasična ljubavna priča rađena je prema pričama Maxima Gorkog, Makar Chudra i Starukha Isergil.

Fatalna se ljubav rodila između dvoje mladih Roma, divlje i prelijepe Rade i naočitoga kradljivca konja, Zobara. No, usprkos prikazu živopisnoga nomadskoga života na području Besarabije, sadašnje Moldavije, ispunjenog pjesmom i plesom, ovakva se ljubav završila kao i sve takve – fatalno, smrću oboje ljubavnika za vrijeme vlastite svadbene svečanosti.

Film je bio veliki hit u Rusiji, ali i u ostalim zemljama istočne Europe. Dobitnik je prestižne glavne nagrade na San Sebastian Film Festivalu 1976. godine, Zlatne školjke.

Pogledajte videoisječak.