Nin otvara muzej soli

Autor: Slavica Kovač, 30. 7. 2011.

Solana Nin 2. kolovoza 2011. otvara muzej soli i suvenirnicu.

Uz prigodne note klapske pjesme goste očekuju slasne delicije izrađene s posebnom vrstom nerefinirane soli - ninskim cvijetom soli.

Solana Nin

Solana Nin jedna je od rijetkih solana koja proizvode sol na tradicionalan i prirodan, ekološki način.

Čisti okoliš, specifični klimatski uvjeti s brojnim sunčanim satima i pogodnim vjetrom, uz izuzetan geografski položaj, osiguravaju ninskoj soli vrhunsku kvalitetu svjetskih razmjera.

Povećana koncentracija prirodnog joda zbog alge (petule) koja se nalazi u morskoj vodi osnažuje okus i povećava kvalitetu ninske soli.

U sklopu solane posjetitelji mogu posjetiti prostor muzeja soli i suvenirnice koji informira posjetitelje o tradicionalnoj proizvodnji soli, značaju soli za ljudski organizam te nudi pregled asortimana proizvoda Solane Nin.

Ninska ornitološka polja

Prostrana polja ninske solane prirodno su stanište raznolikom biljnom i životinjskom svijetu. Ornitološka raznolikost polja oko bazna udomljava preko 280 vrsta ptica, mahom selica koje prelijeću ovaj dio Jadranskog mora na svojim dugotrajnim preletima do zimovališta.

Cvijet soli je najkvalitetnija, nerafinirana morska sol. Dobiva se isključivo u idealnim vremenskim uvjetima, a skuplja se u ranim jutarnjim satima i kasno navečer kad nema vjetra. Pojavljuje se na površini mora kao tanki sloj listića soli, poput latica cvijeća, koji se ubire ručno, mikronskim sitima.

Izvor: www.ezadar.hr