Velika Gospa

Autor: Slavica Kovač, 14. 8. 2011.

U drevnom zadarskom svetištu Gospe Maslinske na Belafuži mise su u 6, 7, 8 i u 9 sati. Misno slavlje u 10,30 sati predvodi mons. Ivan Mustać, župnik katedrale sv. Stošije i nekadašnji belafuški župnik.

U 18,15 započinje molitva krunice, a koncelebrirano euharistijsko slavlje u 19,00 sati za oltarom ispred župne crkve na Belafuži u Zadru predvodi mons. Mijo Gorski.

Škabrnja

U župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Škabrnji svečano misno slavlje sutra u 11 sati predvodi zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Uslijedit će procesija s Gospinim kipom. U 18 je misa s blagoslovom djece.

Svečano će biti i na Velikom Rujnu na Velebitu. U ovom svetištu na nadmorskoj visini od tisuću metara, udaljenom od Starigrada Paklenice 10-ak kilometara, misno slavlje u 11 sati, a potom i procesiju s Gospinim likom predvodit će pomoćni zagrebački biskup Mijo Gorski.

Veliko Rujno

Svetkovina Velike Gospe zavjetni je dan i u župi Uznesenja BDM u Pagu. U crkvi Gospe od Starog Grada u Pagu u 18 sati počinje procesija sa zavjetnim Gospinim kipom. Nakon procesije je svečano misno slavlje u župnoj crkvi u Pagu.

U crkvi Uznesenja BDM u župi Ugljan na Ugljanu misno slavlje s procesijom je u 18 sati, a na svetkovinu Velike Gospe u Salima na Dugom otoku svečana misa u „Veloj crikvi“ bit će u 11 sati.

Blagdan župne svetkovine Vele Gospe proslavit će i Dračevac Zadarski, Mali Iž, Perušić, Rodaljice, Korlat, Bibinje, Olib, Rava, Sali, Ugljan, itd.

Na svetkovinu, mnoštvo vjernika hodočasti u mnogobrojna Marijina svetišta. Prema katoličkoj teologiji, Marija je uznesena na nebo, dušom i tijelom. Nauk o Marijinu uznesenju na nebo, proglasio je papa Pio XII., 1. studenog 1950. Tome prethodi duga tradicija, stara gotovo kao i samo kršćanstvo. Mnogi crkveni oci i sveci poput sv. Bernarda, sv. Antuna Padovanskoga i dr., kroz stoljeća su razmatrali i pisali o Marijinu uznesenju na nebo.

Poznatija svetišta Majke Božje u Hrvatskoj su:

Svetište u Lourdesu

Poznatija svetišta Majke Božje u svijetu su:

Izvor: www.zadarskanadbiskupija.hr i hr.wikipedia.org