Dražen Petrović - košarkaški Mozart

Autor: Božidar Klarić, 23. 10. 2011.

U subotu, 22. listopada, na rođendan Dražena Petrovića, na šibenskom Baldekinu, pokraj sportske dvorane u kojoj je napravio svoje prve košarkaške korake, postavljen je spomenik  košarkaškom Mozartu.

Dražen Petrović jedan je od najvećih hrvatskih i europskih košarkaša te najveći hrvatski sportaš svih vremena.

Svoju sjajnu i trofejima ispunjenu karijeru počeo je sa svega 15 godina kada ga je trener prvoligaškog kluba Šibenka ubacio u igru.

Kad je počeo igrati u šibenskim kadetima, svoju minutažu za trening samostalno je produljivao i do kasnijih sati.

Prije škole dolazio je u praznu dvoranu i trenirao, a poslijepodnevni trening zadnji je napuštao.

Godine 1984. prvi put sudjeluje na Olimpijskim igrama, gdje se okitio prvom od tri olimpijske medalje. U dresu Cibone, osvaja sve kupove i prvenstva. Madridski Real doveo ga je u svoje redove, zatim je postao jedan od prvih europskih profesionalaca u NBA ligi. Nakon četiri NBA sezone spremao se vratiti.

Dražen je promovirao Hrvatsku košarku na internacionalnom planu te je vrlo brzo postao poznat pod nadimkom košarkaški Mozart. Taj nadimak je dobio zbog toga što je uspio košarku pretvoriti u umjetnost u kojoj je uvijek davao maksimum.

smileyZANIMLJIVOSTI

• Hrvatski Olimpijski Odbor je 1995. godine poklonio Olimpijskom muzeju u Lausanni spomenik Draženu Petroviću. Rad kipara Vaska Lipovca postavljen je u parku ispred Olimpijskog muzeja.
  • 2006. godine je u njegovu čast u Zagrebu otvoren muzej i memorijalan centar “Dražen Petrović”, uz košarkašku dvoranu koja također nosi njegovo ime.
  • Nagradu koja nosi njegovo ime Hrvatski olimpijski odbor ustanovio je 2006. godine, a namijenjena je isključivo mladim sportašima, sportašicama te muškim u ženskim ekipama za izvanredne sportske rezultate i sportski razvoj.
  • Kao igrač dobio je Državnu nagradu za šport “Franjo Bučar” 1992., a posthumno je, ovaj put za životno djelo, dobio istu nagradu 2002. godine.
  • Veliko priznanje stiglo je i iz NBA kada je uvršten u ‘Kuću slavnih’. Njegov dres s brojem 3 umirovljen je u dvorani Netsa.

Izvor: www.alfa-portal.com; www.057info.hr; www.sibenik.hr