Marie Curie - 144 godišnjica rođenja

Autor: Petra Vidaić, 7. 11. 2011.

Današnji Google doodle podsjeća da je na današnji dan rođena Marie Curie, dvostruka  dobitnica Nobelove nagrade - za fiziku i kemiju.

Marie

Nesretna ljubav i obrazovanje

Marie Sklodowska rodila se 1867. godine u Varšavi, Poljska, gdje je i živjela do svoje 24. godine života, kada je preselila u Pariz i gdje je nastavila svoje visoko školovanje. U to vrijeme, njezina starija sestra Bronislava je već bila na školovanju u Parizu, gdje je studirala medicinu. Kako bi financijski pomogla sestri u školovanju u zamjenu za istu pomoć dvije godine kasnije, Maria je postala guvernanta u obitelj Žorawskis, koja je bila daljna obitelj njezinog oca.

Tamo se zaljubila u starijeg sina Kazimiersa, budućeg poznatog znanstvenika i matematičara. No, njegovi roditelji nisu dopustili da se njihov sin uda za siromašnu daljnju rođakinju, te je morala otići iz njihove kuće i pozicije guvernante. Bronislava se udala 1890. godine, te pozvala sestru dođe k njoj živjeti u Pariz, ali je Marie odbila njezin poziv jer nije imala dovoljno novaca kako bi upisala studij, a i još uvijek se nadala da će se udati za Kazimiersa.

Krajem 1891. godine na inzistiranje njezine seste i nakon konačnog prekida veze sa Žorawskim, vratila se u Francusku, gdje je upisala fiziku, kemiju i matematiku na Sorbonni. Niti Marie niti Žorawski nikada nisu preboljeli prekid.

Počeci znanstvene karijere

No, njezina strast prema znanosti bila je jača, jer je već 1893. godine dobila je nagradu za fiziku, te započela s radom u industrijskom laboratoriju u tvrtki Lippman, koja i danas postoji. Svo vrijeme nastavila je marljivo sa studijem, gdje je 1894. godine diplomirala matematiku. Te godine upoznala je i osam godina starijeg Pierrea Curiea, koji je bio instrukor u Školi za fiziku i kemiju (École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles de la Ville de Paris - ESPCI).

Marie se u to vrijeme bavila istraživanjem magnetskih svojstava različitih metala, pa je nju i Pierra spojio upravo taj zajednički interes. No, u to vrijeme, Marie se još uvijek nadala da će se vratiti u Varšavu i tamo nastaviti svoju znanstvenu i istraživačku karijeru, no kada su je na krakovskom Sveučilištu odbili samo zato jer je bila žena, vratila se u Pariz.

Marie i Pierr

Sljedeće godine udala se za Pierra, u kojem je našla novu ljubav, životnog i profesionalnog partnera.

Cijeli svoj život posvetila je proučavanju radioaktivnosti, te je otkrila kemijske elemente polonij i radij.

Marie

Nobelove nagrade

Marie Curie je 1903. godine, zajedno sa suprugom, prvi puta dobila Nobelovu nagradu za fiziku „za istraživanje fenomena radijacije kojeg je otkrio Henry Becquerel“. Nakon toga bračni par Curie postao je vrlo tražen i poznat u znanstvenim krugovima, pa su na Sorbonni dobili priliku osnovati laboratorij, čiji je direktor postala Marie, dok je Pierre primljen kao profesor matematike.

Drugu Nobelovu nagradu, ali ovog puta za kemiju, Marie je dobila 1911. godine i to za otkriće elemenata radija i polonija i za njihovo daljnje istraživanje. Na žalost, samo mjesec dana poslije Marie je hospitalizirana zbog depresije i oboljenja bubrega, koje je bilo potencirani njezinim burnim privatnim i znanstvenim životom.

Ona je i dan danas samo jedna od dvije osobe koja je primila dvije Nobelove nagrade za različita područja, druga je Linus Pauling koji je Nobela dobio za kemiju i mir. No, Marie Curie je prva osoba koja primila dva Nobela i ujedno je prva žena koja je dobila ovo prestižno priznanje.

Ukupni doprinos i smrt

Tijekom Prvog svjetskog rata Marie je stavila u primjenu mala vozila s rendgenom koja su pomogla u liječenju ranjenih vojnika. Tijekom dvadesetih godina 20. stoljeća dva puta je putovala u SAD kako bi prikupila sredstva za svoja istraživanja radija, pa je tako i uspjela prikupiti sredstva za opremanje Instituta za radij u Varšavi, koji je osnovala njezina sestra Bronislava.

Marie je, također, 20-ih godina postala voditeljica Instituta Pasteur i laboratorija za radioaktivnost koji je osnovalo pariško Sveučilište.

Marie s kćerima Eve i Irene

Marie Curie umrla je 1934. godine od leukemije, koja se javila kao posljedica dugogodišnje izloženosti radioaktivnim elementima. Godinu dana nakon smrti Marie Curie, njena starija kćer, Irene Joliot-Curie, osvojila je Nobelovu nagradu za kemiju.

Pepeo Marie Curie i njezinog supruga je 1995. godine premješten u pariški Panteon. Ona je prva žena čiji su posmrtni ostaci tamo pohranjeni.

smiley Pogledajte dokumentarni prikaz života Marie Curie:

Izvor: http://zena.hr