Batman - čovjek šišmiš

Autor: Katarina Vicković, 9. 11. 2011.

Vjerujem da ste pogledali bar jedan film o Batmanu, no znate li da je on lik iz stripa.

Pojavio se u niz stripova, od kojih je najuspješnija bio Dark Knight, no široj je publici postao poznat u nizu filmskih i televizijskih utjelovljenja.

1966. u prvom filmu o Batmanu napravljenom po sličnoj TV-seriji iz tog vremena (a koja se dugo prikazivala i u Hrvatskoj), Batmana i Robina glumili su Adam West i Burt Ward.

1989. izlazi neobičan triler "Batman" s Timom Burtonom kao redateljem i Michaelom Keatonom te Jackom Nicholsonom kao Batmanom i njegovim najvećim protivnikom. Film se i danas smatra ultimativnim filmom po stripu.

1992. Burton režira još jedan film o Batmanu, "Batman se vraća". Uz Keatona, glume i Danny DeVito, Christopher Walken te Michelle Pfeiffer kao fatalna Žena mačka.

1995. Joel Schumacher režira "Batmana zauvijek", koji je bio fijasko i kod publike i kod kritike zbog svoje prevelike šarenosti i neozbiljnosti (u velikom kontrastu s Burtonovim gotički mračnim prethodnicima). Batmanov plašt je preuzeo Val Kilmer, a u ostalim su se ulogama pojavili Chris O'Donnell (kao prvi filmski Robin nakon dugo vremena), Nicole Kidman, Tommy Lee Jones i Jim Carrey.

1997. stiže i strahotno loš "Batman i Robin". U nastavku Schumacherove tradicije, film je potpuno propao u svakom aspektu, i na neko vrijeme stavio franšizu Batmana na led. Uz novog Batmana Georgea Clooneya, pojavili su se i Arnold Schwarzenegger te Uma Thurman.

2005. redatelj poznat po kvalitetnim filmovima Christopher Nolan latio se režiranja filma "Batman: Početak", s kojim priča o Batmanu počinje iznova, od samog početka. Batmana glumi Christian Bale.

2008. nastavak filma "Batman: Početak", "Vitez tame", ruši rekorde gledanosti, a zapamćen je po preminulom Heathu Ledgeru u ulozi Jokera. Batman je kao u prošlom nastavku Christian Bale, a Harveya Denta/Two Face glumio je Aaron Eckhart.