Kutak za filmoljupce

Moje pjesme, moji snovi

Autor: Gloria Tokić, 30. 11. 2010.

Jedan od najpoznatijih i meni najdražih filmova je Moje pjesme, moji snovi, američki mjuzikl iz 1965., u režiji Roberta Wisa.

Vratimo sjaj mjuziklu

Mjuzikl je glazbeno scensko djelo bogato dijalozima te glazbenim i plesnim točkama. Ono je najčešće u dva čina. Nastao je oko 1900. na Brodwayu u New Yorku, kao izraz specifičnmoga američkog zabavnog života. Oko 1930. počeo se širiti po Europi i dalje. Mjuzikle sve manje i manje nalazimo na televiziji, ali i u kazalištu.

Jedan od najpoznatijih i meni najdražih je Moje pjesme, moji snovi, američki mjuzikl iz 1965., u režiji  Roberta Wisa. Film se temelji na istinitoj priči o Mariji Von Trapp i grupi koja je djelovala u Americi pod nazivom Trapp Family Singers.  Radnja se odvija u Austriji. To je pomalo neobična obiteljska priča. Umirovljenom  časniku Von Trappu umrla je žena pa sam mora odgajati sedmero djece. On to radi na njemu jedini poznat način, vojnom stegom.

Tako nastavlja sve dok se jednoga dana u toj nezahvalnoj ulozi ne pojavi lijepa Marija, novakinja obližnjega samostana, koja svojom životnom radošću prijeti strogim pravilima reda, pa ju poglavarica rado šalje kod Von Trappovih. Njezin je boravak u obitelji trebao biti privremen. No, Marijina osobnost ne ostavlja u dvorcu nikoga ravnodušnim i priča se pokreće u neplaniranome smjeru.

Časnik Von Trapp se zaljubi u predivnu Mariju i od tada se sve promijenilo. Marija je vratila pjesmu i veselje u njihov dom. Počinju nastupati kao obiteljska grupa  pod nazivom Trapp Family Singers.

Za mene je ovaj mjuzikl jedno od blaga koje treba čuvati. Izazvao je nevjerojatno velik publicitet u vrijeme nastanka. Nagrađen je s 5 Oscara i 2 Zlatna globusa.

Danas se sve manje i manje spominje. Ne bi bilo čudno da upitate nekog adolescenta na ulici za taj mjuzikl, a on odgovori da prvi put čuje za njega. Pokušajmo zato, barem malim dijelom vratiti ovom mjuziklu staru slavu.

blush Pogledajte spot s Julie Andrews, koja pjeva poznati song iz filma Moje pjesme, moji snovi.

Gloria Tokić, 8.c