RADIONICE UČENIKA PŠ CRNO

Autor: Nevena Jurjević, 12. 12. 2023.

Učenici PŠ Crno više puta su sa svojim učiteljicama Antonijom, Tamarom, Nevenom i Eminom sudjelovali u radionicama koje su za njih bile organizirane u Gradskoj knjižnici Zadar – Ogranak Crno.

Radionicama su se obilježavale razne prigodne teme, ali i proširivali određeni nastavni sadržaji. Bile su različite tematike, zanimljive, kreativne i prilagođene uzrastu učenika.

* Na poveznici više možete pročitati detalje o radionicama, kao i pregledati fotografije.

1. RAZRED

1) 4.10.2023. - Učenici prvog razreda upoznali su se s knjižnicom, a imali su pravo i na besplatan upis. Knjižničarka im je pojasnila pravila ponašanja u knjižnici kao i pravila posudbe knjiga. Razgovarali su o jeseni i promjenama u prirodi, a nakon toga su bojali bojanku s jesenskim motivima.

2) 8.11.2023. - Učenici prvog razreda slušali su slikovnicu Svjetlana Junakovića Dome, slatki dome, a nakon toga su usmeno analizirali priču i ilustrirali njene dijelove. Uz vodstvo učiteljice Antonije i knjižničarke, crteže su složili u tzv. leporello slikovnicu.

2. RAZRED

1) 13.10.2023. - Učenici drugog razreda slušali su razne priče koje im je čitala knjižničarka Iva, a neke su i samostalno čitali. Kasnije su o njima razgovarali te nakon toga ilustrirali ono što im se najviše svidjelo.

2) 15.11.2023. -Učenici drugog razreda sudjelovali su u radionici Mali prevoditelji. Uz vodstvo knjižničarke Ive i učiteljice Tamare prevodili su slikovnicu Colours s engleskog na hrvatski jezik.

3) 6.12. 2023. - Učenici drugog razreda s knjižničarkom Ivom razgovarali su o životu i djelima svetog Nikole te o običajima u Crnom čiji je on i zaštitnik.

3. RAZRED

1) 18.10.2023. - Učenici trećeg razreda su na kratko postali mali znanstvenici i istraživali su svojstva vode. Uz vodstvo profesorice Andreje Kakša izveli su razne pokuse i tako došli do zanimljivih saznanja o vodi.

2) 29.11.2023. - Učenici trećeg razreda, u sklopu višednevnog obilježavanja Dana grada Zadra, sudjelovali su u radionici podvodne arheologije pod nazivom Zaroni i istraži koju je vodio Dino Taras, kustos Arheološkog muzeja Zadar. Učenici su se upoznali s opremom za ronjenje i istraživanje te je imali priliku dodirnuti i isprobati. Saznali su kako izgleda priprema za istraživanje, a sa zanimanjem su pogledali i film o istraživanju potonulog broda u blizini otoka Silbe. Voditelj je detaljno i strpljivo odgovarao na mnogobrojna pitanja koja su mu učenici postavljali.

3) 13.12.2023. – Učenici trećeg razreda sudjelovali su u radionici Božićni običaji nekad koju je održala knjižničarka Petra. Učenici su imali priliku saznati nešto više o starim božićnim običajima i usporediti ih s današnjim. Blagdan svete Lucije su obilježili sadnjom božićne pšenice jer jedan od starih božićnih običaja kaže kako se božićno žito sadi upravo na taj blagdan.

4. RAZRED

1) 25.10.2023. - Učenici četvrtog razreda sudjelovali su u glazbenoj radionici Guitar hero u organizaciji Američkog kutka koju je održao zadarski rock gitarist Renato Babić. Učenici su imali priliku zasvirati gitaru te tako pokazati svoj glazbeni talent.

2) 22.11.2023. - Učenici četvrtog razreda, u sklopu obilježavanja Dana grada Zadra, sudjelovali su u radionici Upoznajem svoj grad – Zadarski vrtovi i perivoji koju je vodila predavačica Katarina Nekić Pijaca, agr.

3) 24.11.2023. - Učenici četvrtog razreda obilježili su Dan grada Zadra edukativnom radionicom Ponovna uporaba materijala koju su vodile Maja Marijačić i Ana Zdrilić.