Radionica iškog lončarstva

Autor: Božena Ivankov, 22. 5. 2015.

Učenici i profesori OŠ Stanovi su od 19. do 21. svibnja 2015. imali jedinstvenu priliku baviti se tradicionalnim iškim lončarstvom odnosno izradom glinenih posuda na ručnom lončarskom kolu. Voditelj radionice bio je Frane Šunić, muzejski tehničar i djelatnik zadarskog Arheološkog muzeja.

Muzejski tehničar Frane Šunić je iško lončarstvo otkrio prije 5 godina kad mu je njegov prijatelj, posljednji iški lopižar pok. Predrag Petrović Pepi, pokazao tajne ovog starog zanata. Danas u svojoj radionici izrađuje i peče razne predmete od gline, a svoje radove izlaže u Narodnom muzeju. U razgovoru nam je rekao da mu je želja nastaviti oživljavati tradiciju iškog lončarstva i prenijeti znanje izrade predmeta od gline na mlađe generacije.

Riječ je o umijeću izrade neglaziranih glinenih lonaca, koji su se nekada upotrebljavali u kućanstvima. Iško lončarstvo je posebno po tome što se glina potrebna za izradu kopa u zemlji na 7 metara dubine te se u nju dodaje kalcit. Glina se potom rukama oblikuje na niskom ručnom lončarskom kolu. Glinene posude bez glazure ukrašavaju se jednostavnim ukrasima i stavljaju se na otvoreno pečenje pri temperaturi od 850°C. Pečenje na otvorenoj vatri upućuje na doba neolitika, kada je uočeno da se glinena zemlja blizu vatre pretvara u čvrstu tvar. Tako se izrađuje razni korisni predmeti kao npr.škaldin koji služi za grijanje ruku u vrijeme berbe maslina, ribarsko kuhalo fogun, posuda za kuhanje lopiž ili vrsta čajnika koguma.

Na radionicama su se i naši učenici okušali u izradi iških lopiža – glinenih posuda koje služe za kuhanje dalmatinskih specijatitela. Rukama su oblikovali glinu, nizali valjuške iz kojih su izvlačili posude raznih oblika.

Uz mnogo strpljenja i truda učenici su uspjeli izraditi svoje glinene posude koje će biti izložene na danu izvannastavnih aktivnosti učenika i profesora OŠ Stanovi 2. lipnja 2015. na Poluotoku, ispred crkve sv. Donata.

« Travanj 2024 »