Književni susret s Nikolom Šimić Tonin

Autor: Božena Ivankov, 10. 11. 2015.

Nikola Šimić Tonin dobitnik je »Književnog pera« za najbolju dječju knjigu »Kraljeva zlatna krletka« na 8. međunarodnom festivalu književnosti Dani prijatelja knjige koji se održao u Rijeci 6. i 7. studenog 2015. godine. Za njezin  romski prijevod  »Thagaresko sumnakuno kafezo« nagrađen je Veljko Kajtazi, dok je Boris Žuža nagrađen za ilustraciju.

Nikola Šimić Tonin je prozaist, pjesnik, eseist, dramski pisac, pisac za djecu, književni, kazališni, likovni kritičar i tekstopisac, a jedno od njegovih zadnjih djela je  slikovnica Kraljeva zlatna krletka koju je ilustracijama obogatio naš profesor likovne kulture Boris Žuža.

Slikovnica Kraljeva zlatna krletka je prva dvojezična slikovnica napisana na hrvatskom i romskom jeziku,  a izašla je u nakladi Hrvatskog književnog društva iz Rijeke. Ovo je zapravo bajka o jednom kraljeviću koji se zaljubio u Ciganku.

"Čudni su putovi i sudbine ljudske, davno je rečeno. Pet prstiju na jednoj, istoj ruci, a ne možeš naći dva prsta jednaka. Za svakim čovjekom od rođenja krene zapis, od kojeg se pobjeći ne može. Kad bi on znao gdje će svratiti, po razumu nikada tamo išao ne bi, ali sudbina o razumu puno brige ne vodi. ”Čovjek snuje, a Bog određuje!” – tvrdi narodna mudrost, pa tako odredi jednom mladom kralju da se u Ciganku zaljubi."

Ulomak iz slikovnice Kraljeva zlatna krletka

U OŠ Stanovi 17. studenoga 2015. godine s početkom u 13:15 održat će se prikaz slikovnice na kojem će sudjelovati Nikola Šimić Tonin autor slikovnice, Boris Žuža ilustator i Žaklina Kutija urednica i lektorica slikovnice.

« Travanj 2024 »