Tragom ljetopisa

"Koraci" koračaju od 1958.

Autor: Gloria Tokić, 15. 10. 2010.

Čitajući Ljetopis saznali smo da naš školski list Koraci ne datira iz šk. god 1998./1999. nego mnogo ranije.

Školske godine 1958./1959., dakle prije točno 40 godina, profesorica Katica Car pokreće školski list Prvi koraci.

Slučajnost ili ...

Prvi broj našeg školskog lista Koraci izašao je u veljači 1999. Tako smo bar mislili sve donedavno kada smo pošli u potragu za materijalima za stranicu o povijesti škole. Zavirili smo u Ljetopis naše škole koji potječe još iz Osnovne škole Centar čija je sljednica upravo naša škola.

A u Ljetopisu piše:

prof. Katica Car

Ne znajući za ovaj podatak, četrdeset godina kasnije, u šk. god. 1998./ 1999.  ravnateljica Jurka Šaban i profesorice hrvatskoga jezika Vesna Dunatov, Dinka Golem i Slavica Kovač pokreću školski list. O nazivu lista dosta se raspravljalo da bi se na kraju odabrao - Koraci.

I tako su, slučajno ili ne, Prvi koraci nastavili kao Koraci uveseljavati nove generacije učenika.

1. broj (1999.)                             2. broj (2000.)                        3. broj (2001.)

Urednici prvoga broja obnovljenih Koraka bili su učenici Martina Lulić, danas pravnica i Mate Mijić, danas student medicine. Odgovorna je urednica prva tri broja prof. Slavica Kovač.

Izvadak iz Modre Laste o 3. broju Koraka

U prva tri broja Koraka je i literarno-likovni podlistak Stope koji je uređivala prof. Dinka Golem, a likovni je urednik u prva dva broja prof. Boris Žuža.

Već prvi broj u svibnju na Hrvatskom školskom susretu Lidrano '99 dobiva Diplomu za najbolje ostvarenje u novinarskom izrazu.

Budući da smo u 1. broju pisali o Josipu Gendi, doajenu hrvatskog glumišta, evo što je napisao u pismu nakon što je pročitao Korake:

Novinarke Dolores i Jagoda razgovaraju s msrg. Oblakom (2001.g.)

U 3. broju Koraka pisali smo o tadašnjem nadbiskupu u miru, msrg. Marijanu Oblaku koji posjeduje zbirku Biblija u više od sto jezika. I od njega smo dobili pismo:

4. broj Koraka izlazi četiri godine nakon 3. broja. Odgovorna urednica od 4. do 7. broja je prof. Vesna Dunatov. Stope izlaze još u 4. broju i tada se gase.

4. broj (2005.)                5. broj (2006.)                 6. broj (2007.)              7. broj (2008.)

7. je broj izašao 2008., a ove smo školske godine pokrenuli digitalno izdanje Koraka. Uz manje poteškoće i uz povremene prekide, ipak su se obistinile riječi naše ravnateljice prof. Jurke Šaban, izrečene u 4. broju:

Koraci ne mogu da ne koračaju ukorak s brojnim događanjima u školi. U njima se zrcali školski život. U njima se osjeća razigranost, dah nabujale rijeke dječjeg znanja, vještina, stvaralaštva i njihove kreativne mašte. Stoga će Koraci progovoriti o svemu tome jer ne mogu ostati nijemi pored tako bogatog i osebujnog školskog života. Ta snažna bujica pokreće ih. Oni zbore o školi dobitnici ministrova priznanja, o međunarodnoj ekoškoli, o školi s najljepšim školskim vrtom, o školi državnih pobjednika u matematici, hrvatskom jeziku, povijesti, o školi filmaša, o generacijama lidranovaca i svestranih sportaša, kao i o vrijednim i nesebičnim učiteljima i svim djelatnicima škole.

Gloria Tokić, 8.r.

« Travanj 2024 »